Co budete ve skleníku pěstovat a kolik času tomu plánujete věnovat? Skleník je trvalá stavba, nepokryl by vaše potřeby třeba dočasné pařeniště? Pokud jste si jisti a víte, co chcete, začněte pro skleník vybírat místo.
Podle čeho vybrat pro skleník na zahradě místo
Skleník by měl stát na dostatečně osluněném místě, kam je snadný přístup, nejlépe i se zahradním kolečkem. Nezapomeňte na zdroj vody, který vám přijde vhod nejen při zalévání. Důležitá je i ochrana před větrem: tu může zajistit například zděný plot nebo blízká kůlna. Zajímavým řešením je skleník přistavěný k domu: jednu zeď (nosnou) tvoří stěna domu, navíc skleník získává z domu teplo. Je to však rozumné jen u jižní stěny.
Podélnou osu skleníku orientujte v severojižním směru, aby se maximálně využily sluneční paprsky. Volte otevřený prostor – dál od koutu pro dětské hry, dál od stromů. A nezapomeňte, že skleník by měl zapadnout do okolní zástavby.
Jaký materiál zvolit pro konstrukci a výplň skleníku
Skleník musí odolat větru, mrazu, zatížení sněhem i prudkým změnám teplot. Proto potřebuje spolehlivou základnu, důkladně spojenou s rámem skleníku. To se řeší buď montáží na zemní vruty, nebo šrouby do betonových základů.
Nosnou konstrukci tvoří zpravidla ocelové profily s antikorozní úpravou, nejčastěji s pozinkováním povrchu, nebo hliníkové profily, montované nebo svařované, někdy s eloxovou úpravou povrchu.
Jako výplň se používá polykarbonát nebo sklo, čiré, matné nebo speciální rozptylové. Často to bývá běžné sklo o tloušťce aspoň 4 mm, to je však třeba stínit před nadměrným osluněním. Riziko poškození rostlin teplem snižuje rozptylové sklo. Výborně se osvědčují polykarbonátové dutinkové desky s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Skvělým řešením jsou silnější desky (6, 8 či 10 mm) se speciální ochranou proti UV záření.
Skleník z předpřipravené sady, nebo skleník na klíč?
Průměrně zdatný kutil by měl stavbu skleníku zvládnout: na trhu je řada předpřipravených stavebnic. Můžete si však samozřejmě vybrat i dodávku „na klíč“. Při výběru je dobré prostudovat si u jednotlivých typů požadavky na základnu a způsob dodávky (zda koupíte stavebnici pro kutilskou svépomoc, nebo kompletní stavbu na klíč od dodavatele). Zajímejte se i o složitost konstrukce a (rozhodnete-li se stavět sami) prostudujte i návod k sestavení. Informujte se na garantovanou životnost a záruční lhůty; neobvyklá není ani desetiletá záruka.
Při výběru skleníku často rozhodují detaily a doplňky
Ke konečnému rozhodnutí, jaký skleník si vybrat, přispěje znalost detailů. Všímejte si řešení vstupu, trvanlivosti pantů, přesnosti provedení dveří, komfortu otevírání dveří a oken, způsobu těsnění oken, dveří i rámové konstrukce. Zjistěte si možnost servisního zásahu či opravy, například když krupobití nebo drsná zima skleník poškodí.
A myslete i na důležité „provozní doplňky“. Nejdůležitější je větrání – všimněte si, jak je řešeno otevírání střešních či postranních oken, zda je možné nainstalovat automatický systém otevírání. To je důležité, pokud nejste stále doma, a nemůžete tedy skleník kdykoli otevřít nebo zavřít. Samozřejmostí je instalace teploměru, vlhkoměru, zavlažovacího systému (ideálně automatického), případně vytápěcího systému. Bonusem je elegantní připevnění polic a regálů na odkládání materiálu, květináčů a dalšího provozního materiálu a nářadí.