Jako ochrana soukromí jsou kromě živých plotů u zahradních architektů oblíbené také stěny z vyskládaného palivového dřeva. Svým vzhledem taková stěna zapadne do venkovské i moderní zahrady a může sloužit rovněž jako větrolam.
Stěna naplněná naštípaným dřevem
Ke skladování dřeva tak už není nutné budovat dřevník, stačí pevná, nejlépe kovová konstrukce se stříškou. Ta po naplnění naštípanými poleny poslouží v létě jako paraván a v zimě jako úložiště topného dřeva. Aby na sobě polena pevně a bezpečně spočívala, stačí je vyskládat i mezi dva vyšší stromy nebo kůly, kovová konstrukce však vypadá profesionálněji.
Kam zástěnu s dřívím alias dřevník umístit
Zástěnu naplněnou dřevem je nejlepší umístit v blízkosti domu, abyste pro otop nemuseli chodit moc daleko. V ideálním případě by místo mělo být osluněné, kvůli dobrému prosychání dřeva. Ze stejného důvodu je vhodné i větrné stanoviště, kde navíc stěna zafunguje jako větrolam. Zástěna s dřívím tak může tvořit třeba pevnou stěnu terasy.
Dřevník nikdy nestavte na vlhkém místě. Dřevo by na něm dostatečně neproschlo, a ještě by ho mohly napadnout dřevokazné houby.
Jeden dřevník k odběru dřeva, druhý k prosychání
Praktické je pořídit si podobné dřevníky alespoň dva (nebo jeden jako zástěnu a druhý klasický). Z jednoho budete moct v zimě odebírat dříví a v druhém bude dřevo prosychat.
Mezi polena v zástěně můžete při plnění umístit i rám různého tvaru (rám starého okna, loukoťové kolo, odříznutý kus roury apod.), který po obestavění dřevem bude sloužit jako průhled.