Životnost dřevěných zahradních staveb ovlivníte volbou dřeva, konstrukcí a údržbou

Působením slunečního světla dřevo šedne, vlhkost zase podporuje hnilobu. Mohlo by se tedy zdát, že dřevo není vhodný materiál pro venkovní použití. Ale tak to není: staleté dřevěné domy ukazují, že při správném ošetření může dřevo vydržet i v náročných podmínkách.  

Skleník je natrvalo. Výběr místa, materiálů ani postup stavby proto nepodceňte

www.nkz.cz

Trvanlivost dřevěný staveb závisí na jejich konstrukci 

O životnosti dřevěných staveb a obložení rozhoduje konstrukce. Dřevu nevadí ani deště a sníh – je jen nutné, aby dřevěné prvky mohly rychle vysychat. Proto jsou vodorovné plochy vždy mírně nakloněné, aby z nich voda mohla odtékat. Konstrukce i základna musí být vzdušné, aby voda nezatékala do spár a nedržela se v nich. Provětrávání usnadní odvod atmosférické vlhkosti.  

Dřevu neprospívá kontakt s půdou. Stojí-li dřevěné prvky v zemi, natahují a drží půdní vlhkost a v kritických místech se brzy objeví napadení biotickými škůdci – plísněmi, řasami a dřevokaznými houbami. Rychlému znehodnocení dřeva nezabrání ani chemické ošetření nebo impregnace. O dlouhodobé životnosti dřevěných konstrukcí spolurozhoduje výběr vhodné dřeviny. 

Které středoevropské dřeviny se hodí na zahradní stavby 

Velmi odolné dřevo má dub, kaštanovník a trnovník akát. Na zahradní nábytek a terasová prkna se často používá modřínové dřevo, nejčastěji však ze sibiřského modřínu. Pochází totiž z oblasti se studeným podnebím, proto pomaleji roste, a je tedy tvrdší než naše modříny. Navíc jeho pryskyřice odpuzuje vodu, takže působí jako přírodní impregnace a chrání dřevo před napadením houbami. 

Méně odolné je dřevo douglasky, proto je třeba jeho povrch ošetřit olejem nebo průhlednou lazurou. Uplatní se i běžné jehličnany z našeho regionu – smrk, jedleborovice, ale kvůli prodloužení životnosti je nutné opatřit je tlakovou impregnací. Výrazně trvanlivější je tepelně ošetřené dřevo, známé pod označením thermowood. Tak se ošetřuje především bukové dřevo. 

Čím dřevo ošetřovat, aby zůstalo zdravé a krásné 

Řada dostupných prostředků na ochranu dřeva má jen estetickou funkci. Vybírejte proto výrobky osvědčených značek a výrobců nebo si nechejte poradit odborníky. Tepelně nebo tlakově ošetřené dřevo je sice při nákupu dražší, ale vydrží výrazně déle. Běžné konstrukční dřevo, ať už jako nové, nebo starší při renovaci, potřebuje alespoň chemickou impregnacilazuru. Tvrdé dřeviny, jako například teak, se napouštějí speciálními oleji.  

Prostředky na ošetření dřeva obsahují složky na ochranu proti biologickým škůdcům a složky proti působení ultrafialového slunečního záření, které výrazně přispívá ke stárnutí dřevní hmoty a zhoršuje vzhled dřeva. Po aplikaci ochranná vrstva na povrchu také odpuzuje vodu. Přes veškerou snahu však nikdo nedokáže zabránit stárnutí dřeva vlivem povětrnostních podmínek – dřevo je nutné čas od času pečlivě ošetřit. 

Vysokotlaký čistič usnadní jarní úklid u domu. Poradíme vám s jeho výběrem

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada