Jak zajistit v zahradním jezírku co nejčistější vodu
- Odstraňujte průběžně větší množství organických zbytků, např. spadané suché listí nebo odumřelé části rostlin, pokud se nahromadí. Příležitostně také protrhávejte přebujelé nebo invazivní vodní rostliny. Jednou za čas, řádově po několika letech, opatrně odčerpejte přebytečný kal.
- Vodu pokud možno nevyměňujte, aby nedošlo k narušení biologické rovnováhy. Pravidelně však doplňujte odpařenou vodu. Záleží přitom na teplotě ročního období a úhrnu srážek v nejteplejších částech roku – obvykle se jedná o zhruba deset centimetrů vodního sloupce měsíčně.
- Pokud v jezírku funguje vše, jak má, nemusíte hodnotu pH vody hlídat ani chemicky upravovat.
- Nezásobujte vodu přebytečnými živinami. Přidávaná hnojiva sice zaručí více krásnějších květů leknínu, naprosto však nabourají přirozené odčerpávání živin z vody.
- Totéž platí i pro překrmování okrasných ryb, kdy nespotřebované krmivo uvolňuje do vodního prostředí další výživu pro řasy a sinice.
- Ohlídejte si také zdroj, z něhož doplňujete do jezírka vodu. Kromě pesticidů a umělých hnojiv si totiž můžete do křehkého biotopu nechtěně přidat i průmyslové chemikálie.
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada