Hyacintovec španělský
Hyacinthoides hispanica
Základní informace
Původ
Hyacintovec španělský (Hyacinthoides hispanica) prospívá ve stinných partiích zahrady, kde se může samovolně šířit. Patří do čeledi chřestovitých (Asparagaceae), podčeledi Scilloideae. Mnoho lidí ho pravděpodobně stále zná pod starším názvem ladoňka španělská (Scilla hispanica). V přírodě roste v řídkých smíšených lesích a kamenitých stráních Portugalska, západního Španělska a severní Afriky. V jižní a západní Evropě někdy zplaňuje.
Růst
Hyacintovec španělský je cibulovina, která dorůstá výšky i šířky 25 až 40 centimetrů. Cibule jsou velké a nažloutle bílé.
Listy
Široce čárkovité, celokrajné, v přízemní růžici.
Květy
Od konce dubna do června se objevují hezké bílé, růžové nebo modré zvonečky uspořádané ve volných hroznech na vzpřímených stoncích.
Plody
Malé tobolky obsahující množství černých kulovitých semen.
Umístění
Hyacintovci se nejlépe daří na polostinném až stinném místě, pokud možno s vlhkou půdou na jaře.
Půda
Slabě kyselá, propustná, čerstvá až vlhká, s vysokým obsahem živin a humusu.
Výsadba
Cibule se vysazují na podzim, od září do začátku listopadu. Cibuli vložte do půdy 5 až 10 centimetrů hluboko; vzdálenost mezi rostlinami by měla být 10 až 15 centimetrů.
Péče
Na vhodném místě se hyacintovec zpravidla obejde bez péče. Je-li vysazen poblíž listnatých stromů či keřů, nechte ho zapadat listy: poslouží jako zimní ochrana a zdroj živin. Na záhoně ho můžete během jara přihnojit kompostem. Je-li v době rašení suché počasí, je dobré rostliny zalít.
Dělení
Na podzim, po zatažení listů, můžete starší rostliny vyjmout z půdy a rozdělit.
Použití
Hyacintovec španělský je vhodný na okraje keřových partií a jako podsadba skupiny dřevin. Je to vítaná rostlina v přírodní i v lesní zahradě. Dobrými partnery jsou mařinka vonná, mochnička trojčetná a různé kapradiny.
Odrůdy
’Dainty Maid’: jemně růžové květy, výška 30 cm.
’Queen of the Pinks’: starorůžové květy, výška 30 cm.
’White Triumphator’: bílé květy, výška 40 cm.
’Alba’: čistě bílé květy, výška 40 cm.
’Donau’: tmavě modré květy, silně se rozrůstá.
Množení
Dceřinými cibulemi nebo na podzim dělením velkých trsů. Můžete také nechat dozrát plody a na podzim nebo na jaře vysít semena rovnou na místo určení.
Choroby a škůdci
Cibule často sežerou hraboši. Pokud žijí ve vaší zahradě, vyplatí se cibule před výsadbou ukrýt do drátěných košů.