Breadcrumb

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednou z našich nejznámějších letniček a zároveň léčivých rostlin. Dorůstá do 30 až 50 cm. Kvete od června až do mrazů jednoduchými, ale i plnokvětými květy.
Foto: Shutterstock

Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) se nazývá také kalifornský mák. Vytváří 20 až 40 cm vysoký stonek s šedozelenými listy a oranžovými květy, které se otevírají jen za slunečného počasí. Kvete od června do září.
Foto: Shutterstock

Černucha damašská (Nigella damascena) je vysoká 20 až 30 cm a má řídce větvené lodyhy s jemnými čárkovitými listy (podobají se kopru). Od července do srpna kvete modrými, někdy i bílými nebo růžovými květy.
Foto: Shutterstock

Hledík větší (Antirrhinum majus) vytváří vzpřímené větvené i nevětvené stonky s úzkými až vejčitými listy. Květy jsou uspořádané v hustých hroznech a mají typický “tlamičkovitý” vzhled (při zmáčknutí ze stran se otevírají). Kvetou od června do srpna.
Foto: Shutterstock

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) dorůstá do 20 až 30 cm. Vyznačuje se členěnými aromatickými květy a úbory ve žlutých, oranžových nebo červených barvách. Kvete od června do podzimu.
Foto: Shutterstock

Ostálka sličná (Zinnia elegans) má přímou, téměř nevětvenou, tuhou a jemně ochlupenou lodyhu, na jejímž vrcholu je usazený úborovitý květ. Existuje v mnoha kultivarech a od července do září kvete v různých barvách a odstínech.
Foto: Shutterstock

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) je více než metr vysoká vzdušně působící letnička. Její listy se podobají listům kopru a květy měří v průměru i 10 cm. Od července do září rozkvétá v bílé, růžové, červené nebo fialové barvě.
Foto: Shutterstock

Pryšec vroubený (Euphorbia marginata) kvete specifickým květenstvím (cyathium) drobných žlutobílých květů. Listy pod květy se mění na bíle panašované listeny, které jsou hlavní ozdobou rostliny (od července do podzimu). Rostlina je vysoká asi 60 cm.
Foto: Shutterstock

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) bývá řazený mezi jednoletky nebo krátkověké trvalky. Je to až metr vysoká a vzdušně působící rostlina s atraktivním květenstvím, která je ale mrazuvzdorná jen do –17 °C, a proto potřebuje v zimě přikrývku. Naštěstí se snadno přesévá.
Foto: Shutterstock

Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) je trsnatá letnička až krátkověká trvalka s chlupatými stonky a dlouze špičatými listy. Dorůstá do 60 cm a vytváří sytě žluté květní úbory s tmavě hnědým terčem. Kvete od července do září. Je mrazuvzdorná do –34 °C, ale nesnáší zamokřenou půdu.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- I bez zahrady můžete vypěstovat vlastní zeleninu. Polníček poroste v květináči na balkoně nebo doma na parapetu
- Připravte se na letní vedra už na jaře: Pěstujte rychle rostoucí dřeviny, které vám zajistí chladivý stín
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Zběhovec plazivý: Jak a kde využít trvalku, která je považovaná za plevel, přitom jde o úžasnou půdopokryvnou rostlinu
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné