Breadcrumb

Dorůstající listy rokety seté (Eruca sativa) bývají často tužší a mohou mít pálivou nebo nepříjemně hořkou chuť. Proto se roketa nejpozději po druhé sklizni vysévá znovu.
Foto: Shutterstock

Barborka obecná (Barbarea vulgaris) je divoká salátová zelenina z čeledi brukvovitých, která bez jakýchkoli opatření venku přezimuje. Listy mají podobnou chuť jako křen. Přízemní růžice lze sklízet i v zimě pod sněhem, sklizeň končí až na jaře s počátkem kvetení.
Foto: Shutterstock

Červeno- i zelenolistým salátům s názvem dubáček (Lactuca sativa, listy se podobají listům dubu) se daří v balkonových truhlících. Říká se jim i „česáček", nebo-li saláty k česání, protože tvoří přízemní růžice listů, které se průběžně odtrhávají. Listy znovu dorostou a můžete je konzumovat až do doby, než rostliny vykvetou.
Foto: Shutterstock

Asijské saláty mizuna (Brasica rapa ssp. japonica), mibuna (B. rapa), komatsuna (B. rapa var. komatsuma) obohacují nabídku listových salátů o hořčicové, chuťově výrazné tóny. Občas je možné koupit směs semen zelených a červených odrůd na výsevních páskách.
Foto: Shutterstock

Červená salátová čekanka (Cichorium intybus var. foliosum) : doporučené odrůdy ‘Palla Rossa 3’, ‘Variegata di Castelfranco’. Vysévá se v červnu až začátkem září (v pařeništi) a vysazuje v červenci až začátkem září. Na fotce je čekanka salátová červenolistá (Radicchio) pocházející z Itálie. Pěstuje se na venkovním záhonu a snese mráz do - 7 st. C. Červená odrůda ‘Rossa di Verona’ tvoří protáhlé hlávky a je vhodná k přezimování.
Foto: Shutterstock

Štěrbák (Cichorium endivia) : doporučené odrůdy ‘Grüner Escariol’, ‘Bubikopf 2’ (mrazuvzdorná), ‘Wallone’ (frisée). Vysévá se od poloviny do konce července, vysazuje od poloviny do konce srpna.
Foto: Shutterstock

Polníček (Valerianella locusta) : doporučené odrůdy ’Larged Leaved’, ’Louviers’, ’Accent’, ‘Elan’, ‘Verte de Cambrai’ (extrémně zimovzdornny, přečká mrazy klesající až k -15 st. C) a ‘Vit’. Vysévá se od srpna do konce září (pro přezimování) a vysazuje od začátku srpna do začátku října (pro přezimování).
Foto: Shutterstock

Hlávkový salát (Lactuca sativa var. capitata) : doporučené odrůdy ‘Červánek‘, ‘Deon‘, ‘Faraon‘, ‘Humil’ (může přezimovat), ‘Král Máje’, ‘Ledano‘ (ledový). Vysévá se od poloviny srpna do poloviny září a sází od září do poloviny října. Pozdní výsadby ochrání před přízemními mrazíky nastlaná sláma.
Foto: Shutterstock

Salát Batavia (Lactuca sativa var. crispa) : doporučené odrůdy ’Kamelot’, ‘Amerikanischer Brauner’, ‘Mara villa de verano’ nebo ‘Teide’. Vysévá se od poloviny do konce července, sází od poloviny do konce srpna.
Foto: Shutterstock

Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis), nenáročná, dosud „neobjevená“ listová zelenina, se seje na počátku září do květináčů a později se ve skupinkách vysazuje do volné půdy. Čerstvé listy jsou bohaté na vitamin C a používají se zasyrova jako součást salátů anebo se mohou dusit.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Magnólie jsou ozdoby jarních zahrad. Zjistěte, které druhy vysadit a jak se o ně starat, abyste se vyhnuli zklamání
- Dejte se do výsevu divokých rajčat. Jsou odolná vůči chladu a plísním. Pěstovat je můžete v zahradě i na balkoně. Děti je milují
- Křivatce na jaře vykvétají v lesích i parcích a patří mezi ně velmi vzácný druh. Dopřejte je i své zahradě, nebudete litovat
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné