Breadcrumb

Javor šedý (Acer griseum) si zaslouží být vysazován výhradně jako solitéra. Výhodou je jeho pomalý růst. Vyznačuje se štíhlým vzdušným vzrůstem, výškou 5–8 m a načervenalou odlupující se kůrou. Nepatří k nejlevnějším, ale jako investice se rozhodně vyplatí.
Foto: Shutterstock

Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) je nádherný sloupovitý strom s laločnatými listy, který může dosahovat výšky 15–20 m a značného stáří. Na jaře rozkvétá květy, které připomínají tulipány, na což ostatně odkazuje druhové jméno.
Foto: Shutterstock

Zmarlika kanadská (Cercis canadensis) je keř vysoký zhruba 4 metry, který s věkem roste do šířky. Na slunném místě si vás získá svým nádherným listovím.
Foto: Shutterstock

Klokoč zpeřený (Staphylea pinnata) je v zahradách k vidění zřídka. Na podzim vytváří velké nafouklé tobolky s 1–2 semeny, které při pohybu vydávají chrastivý zvuk (klokot), kterému tato zhruba 4 m vysoká dřevina vděčí za své jméno.
Foto: Shutterstock

Javor dlanitolistý (Acer palmatum) ‘Bloodgood’, keř vysoký až 5 m a ve stáří široký až 6 m, je díky jemně tvarovanému listoví a jeho efektní barvě považován za jednu z nejkrásnějších tmavolistých okrasných dřevin.
Foto: Shutterstock

Heptakodium jasmínovité (Heptacodium miconioides) je přizpůsobivá dřevina s rozkladitým vzrůstem.
Foto: Shutterstock

Dřín japonský (Cornus kousa var. chinensis) je úhledný vícekmenný strom, který na výšku nepřesahuje 7 m a na šířku 5 m. Atraktivní je jeho deštníkovitý tvar s převislými větvemi. Bílé květy se objevují v květnu.
Foto: Shutterstock

Tupela lesní (Nyssa sylvatica), strom vyrůstající do výšky až 15 m, vytváří v průběhu let téměř kulovitou korunu. Ideální je pro něj slunné až polostinné místo s mírně kyselou půdou.
Foto: Shutterstock

Na podzim se listy tupely lesní (Nyssa sylvatica) postupně barví do červena.
Foto: Shutterstock

Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia) vytváří stříbrné listy připomínající olivovník, a vnáší tak do zahrady mediteránní náladu. Na snímku kultivar ‘Pendula’, který dosahuje výšky maximálně 6 m a zaslouží si solitérní výsadbu.
Foto: Shutterstock

Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) se svou vzdušnou korunou se hodí pro mírné zastínění místa k sezení. Volte nízké kultivary bez nebezpečných trnů na kmeni a větvích.
Foto: Shutterstock

Nahovětvec dvoudomý (Gymnocladus dioicus) je u nás zatím skoro neznámý. Pochází ze Severní Ameriky a roste velmi pomalu – po 15 letech dosahuje jen výšky 6 m.
Foto: Shutterstock

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua) ‘Worplesdon‘ roste pomalu a může dosahovat výšky 10–15 m. Nejlépe prospívá na slunném stanovišti s neutrální až mírně kyselou půdou. Působivé je nádherné zbarvení listů.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Solitérní vícekmenné dřeviny dodají šmrnc každé zahradě: Tyto druhy patří do naprosté špičky
- Peruánský angrešt patří mezi superpotraviny: Pozor ale, ať si ho nespletete s jedovatým druhem. Poradíme také, jak poznáte správnou zralost plodů
- Dejte se do výsevu divokých rajčat. Jsou odolná vůči chladu a plísním. Pěstovat je můžete v zahradě i na balkoně. Děti je milují
- Kvetoucí kaktusy vás ohromí: Tyto druhy jsou nejkrásnější a zvládnou je pěstovat i úplní amatéři
- Magnólie jsou ozdoby jarních zahrad. Zjistěte, které druhy vysadit a jak se o ně starat, abyste se vyhnuli zklamání
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné