Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Zahradní architektura
- Navstevy
- Zahrada, na níž stále roste něco do vázy
- Galerie
- Fotogalerie

Původně byl pozemek v horní části mírně svažitý, prostor pod plánovaným domem naopak hodně odtěžený. Vznikl tak zlom, který bylo potřeba plynule navázat na okolí.
Foto: Atelier Living in green

Majitelka domu proto oslovila zahradní architektkou Lenkou Vyhnálkovou z ateliéru Living in green, se kterou už dříve spolupracovala. Svěřila jí nápad vyřešit kritické místo pomocí velkých kamenů, architektka souhlasila a připravila návrh.
Foto: Atelier Living in green

„Zadáním zahrady bylo, aby co nejlépe zapadla do přírodního charakteru okolí,“ vypráví architektka. „Zahrada neměla být vyumělkovaná, rostou tu proto běžně používané okrasné rostliny, není tu žádná křiklavost a barvy se mísí přirozeně.“ Majitelka ještě doplňuje, že si také přála, aby měla stále co do vázy.
Foto: Atelier Living in green

Zahrada se tak začala vytvářet souběžně s domem. Na podzim se na pozemek za pomoci jeřábu umístily obří kameny pocházející z kamenolomu ve Zbraslavi. Každý z nich váží zhruba 3,5 tuny a použity byly ke stavbě dvou kamenných stupňů, resp. zídek, které podpírají svah.
Foto: Atelier Living in green

Vzhledem k velkému podílu jílu v místě, se na zahradu navážela také kvalitní půda a dělaly se výrazné terénní modelace. Od jara do léta pak probíhaly výsadby rostlin. Realizace zahrady byla svěřena firmě, která se i nadále stará o její údržbu.
Foto: Atelier Living in green

„Výhodou této zahrady je okolní lesík, který ji dodává starší výraz,“ říká Lenka Vyhnálková. Výsadbu tvoří např. tavolníky, rozchodníky, na slunných partiích rostou levandule, ořechokřídlec, ibišek, jalovce, zimostráz a různé jehličnany.
Foto: Atelier Living in green

Pod vzrostlými stromy, které jsou zastoupeny zejména duby, byly vysazeny stínomilnější a vlhkomilnější druhy, např. denivky, kakosty, vlčí bob, ze strany kamenných kaskád je mix jehličnanů.
Foto: Atelier Living in green

„Rostliny byly vybírány podle výšky, postupného nakvétání, ale i podle barvy listů, díky nimž vyniknou i méně kvetoucí zákoutí. Cílem bylo, aby výsadba vyzněla přírodně, výraznějších barev je zde proto jako šafránu,“ popisuje architektka.
Foto: Atelier Living in green

„Jedinou nevýhodou okolních luk jsou velké nálety plevelů,“ říká majitelka. O pletí zahrady se stará sama, na jaře a na podzim provede údržbu celé zahrady ještě zahradní firma. „Postarají se hlavně o řez keřů, vyhrabou listí, pohnojí půdu a provedou vertikutaci.“ Plevele a trávu majitelé kompostují, listí z dubů zahradní firma odváží.
Foto: Atelier Living in green

Celý pozemek má rozlohu asi 3000 m2. Okrasná je však pouze část nad hranicí vzrostlých stromů. Pod nimi se nachází strmější svah osázený ostružinami, rybízy a jahodami a pod svahem se majitelka věnuje pěstování zeleniny. „Sem bych si možná jednou přála skleník,“ plánuje.
Foto: Atelier Living in green

Trávník je vysévaný a pod závlahou, zavlažované jsou i jednotlivé záhony. Voda k závlaze je čerpána z podzemních jímek, v nichž je shromažďuje dešťová voda.
Foto: Atelier Living in green

„Vysévaný trávník je odolnější než travní koberce,“ vysvětluje Lenka Vyhnálková. „Vzcházející rostliny mají čas si zvyknout na místní podmínky, je proto lepší investovat do závlahy a trávu vysít, než položit koberce a nemít závlahu.“
Foto: Atelier Living in green

Kousek od domu stojí také altán s venkovní kuchyní, který je určený k posezení a grilování. Altán je vybaven stahovatelnými roletami, pomocí nichž je možné vytvořit zástěny chránící před horkým sluncem či naopak studeným větrem. V pozdním podzimu tu k tepelné pohodě přispívá i nainstalovaný infrazářič.
Foto: Atelier Living in green

Na altán navazuje bazén hluboký 1,3 metru, který je možné zakrýt lamelovou roletou. K vydláždění okolní zpevněné plochy byl použit přírodní travertin. Podle majitelky je úžasný, protože není nikdy horký. Během letních večerů přispívá k příjemné atmosféře i zahradní osvětlení.
Foto: Atelier Living in green

Kromě bodových svítidel na stromech a v záhonech, je osvětlení umístěno i v zídce u bazénu a atraktivní jsou také dvě svítící krychle, které vypadají jako sezení.
Foto: Atelier Living in green

V zadní části zahrady mají pré hlavně děti. Kromě extra dlouhé a poměrně strmé skluzavky si tu mohou užívat houpačky, hrát si ve věži s krytou skluzavkou nebo trénovat balanc na dalších herních prvcích. K dispozici je jim i trampolína za domem.
Foto: Atelier Living in green

Mimo dětí se na zahradě líbí i ptákům a za kompostem je občas vidět srnku. „V tújích je asi šest ptačích hnízd a před časem se tu uhnízdil bažant, který když měl mladé, se proti mně i rozeběhl, aby je chránil,“ vypráví majitelka.
Foto: Atelier Living in green

Za pozornost stojí rovněž bylinky, jako je levandule nebo mateřídouška, vysazené vedle terasy.
Foto: Atelier Living in green

Zahradní atelier neopomenul ani vstup na pozemek. „Zahradě dodá šmrnc i takový detail jako je třeba vyskládání dlažebních kostek,“ uvádí architektka.
Foto: Atelier Living in green

Vydařený je i plot z prkenných polí a užších gabionů, které oproti běžným působí subtilněji. Architektka i majitelé jsou se zahradou spokojeni a ani nám se z ní nechtělo odcházet.
Foto: Atelier Living in green
Prohlédněte si další galerie
- Zběhovec plazivý: Jak a kde využít trvalku, která je považovaná za plevel, přitom jde o úžasnou půdopokryvnou rostlinu
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- Křivatce na jaře vykvétají v lesích i parcích a patří mezi ně velmi vzácný druh. Dopřejte je i své zahradě, nebudete litovat
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- Andělské pruty: Okouzlující trvalka s něžnými zvonkovými květy bude spokojená ve štěrkovém záhonu i v květináči
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné