Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Praxe
- Okrasná zahrada
- Jak připravit na zimu stálezelené listnaté keře
- Galerie
- Které stálezelené listnaté keře si vysadit

Dřišťál Juliin (Berberis julianae) je z pěstovaných vyšších dřišťálů (dorůstá do 2 m) nejpěstovanější. Kvete v květnu až červnu žlutými květy, z nichž na podzim vznikají modře ojíněné plody. Tehdy se mu také mohou některé listy zbarvovat dočervena.
Foto: Shutterstock

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) je hustý a trnitý keř s výškou 2 až 3 metry. Kvete v květnu až červnu bílými květy, z nichž následně vznikají oranžové malvičky, které na keři vydrží až do jara.
Foto: Shutterstock

Pieris květnatý (Pieris floribunda) je u nás z pierisů nejotužilejší. Dorůstá do výšky 1,5 metru. Kvete v dubnu až květnu latami baňkovitých květů. Jde o kyselomilnou rostlinu s podobnými nároky jako pěnišník (rododendron).
Foto: Shutterstock

Lýkovec vonný (Daphne cneorum) je nízký keřík s výškou do 30 cm, který v květnu až červnu kvete růžovými vonnými květy. Má rád lehčí půdy v polostínu a uplatní se třeba ve skalce.
Foto: Shutterstock

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) je poléhavý keřík s větvičkami, které snadno zakořeňují a uchytávají se zdí plotů apod. Je otužilý, má rád polostín a živnou půdu.
Foto: Shutterstock

Mahonie ostrolistá (Mahonia aquifolium) je otužilý a nenáročný keř s výškou do 1 metru. Vyznačuje se lesklými a ostnitě zubatými listy, které se na zimu mohou zbarvovat dočervena. V dubnu kvete žlutými květy, z nichž se vyvinou modré ojíněné bobule. Vysazuje se do podrostu nebo jako výplňová rostlina.
Foto: Shutterstock

Kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) dorůstá do výšky 3 metrů a vyznačuje se dlouhými listy (až 20 cm), které jsou shora lesklé a vrásčité, zespodu plstnaté. V květnu až červnu kvete bílými květy. Plodem jsou peckovičky, které se nejprve barví dočervena a posléze dočerna.
Foto: Shutterstock

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) má vzpřímený růst a u nás může dorůst i do 3 metrů (max. 5 m). Má kožovité lesklé listy, které jsou na okrajích ostnité. Kvete v květnu až červnu nenápadnými bílými květy, z nichž následně vznikají červené peckovičky, které na rostlině často vydrží i do jara. Na zimu je dobré cesmínu u země zamulčovat.
Foto: Shutterstock

Skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri) je plazivá dřevina, jejíž větvičky snadno zakořeňují. Funguje i jako půdopokryvná rostlina, kterou ale bohužel snadno prorůstají plevele. V zapojeném porostu může skalník dorůst až do metrové výšky. Kvete bíle a na podzim vytváří červené malvičky.
Foto: Shutterstock

Zimostráz obecný (Buxus sempervirens) u nás dorůstá do 5 metrů (roste ale pomalu). Kvete v dubnu nenápadnými plody, které však hojně navštěvují včely. Snese úpal, zastínění a městské prostředí. V posledních letech bývá hodně napadán zavíječem zimostrázovým.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Okrasné česneky můžete vysadit i v březnu: Atraktivní rostliny na záhonech zazáří, a dokonce odradí škůdce
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Křivatce na jaře vykvétají v lesích i parcích a patří mezi ně velmi vzácný druh. Dopřejte je i své zahradě, nebudete litovat
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné