Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět

Pěstujte 3 královny mezi letničkami: Cínie, astry a hledíky vás nepřestanou bavit

Koncem března nastává nejlepší čas pro předpěstování letniček. Rostliny z příliš časných výsevů však bývají po dlouhém pobytu doma za oknem příliš slabé a vytáhlé, proto není kam spěchat. Pokud cínie, astry a hledíky vysejete právě teď, dočkáte se dostatečně silné sadby, která po vysazení na záhony, v druhé polovině května, začne rychle růst do krásy.

Letničky v nejkrásnějších barvách

www.nkz.cz

Proč si předpěstovat letničky?

Přestože nabídka letniček bývá každoročně v zahradnictvích téměř nekonečná, některé druhy si nejraději zahrádkáři předpěstovávají sami. Už jen proto, že pohled na vyvíjející se rostlinky za oknem je pro každého pěstitele přímo úchvatný, nehledě na ušetřené peníze. Vysejte si královny letní zahrady, cínie, astry a hledíky, které jsou osvědčenou volbou pro všechny začínající i zkušené zahrádkáře.

Jak přilákat užitečný hmyz na zahradu: 5 rostlin, za kterými přiletí motýli, včely, čmeláci i dlouhozobky

www.nkz.cz

1. Cínie neboli ostálka 

Cínie (Zinnia elegans) náleží mezi nejoblíbenější letničky díky své nenáročnosti i velmi dlouhému období kvetení. Semena se vysévají doma za oknem na konci března, ale můžete je vysévat i přímo na záhon v druhé polovině dubna až začátkem května, aby choulostivé cínie vyrostly až v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Semena klíčí při teplotě kolem 20 °C během 8–⁠⁠⁠⁠10 dnů, v teple domova rychleji.

Cínie milují slunné stanoviště a pravidelnou zálivku ke kořenům. Kvetou od července do října v široké škále barev od bílé přes růžovou, oranžovou až po sytě červenou.

Letničkový kalendář: kdy začít s výsevem nejčastěji pěstovaných letniček

www.nkz.cz

2. Astra čínská

Čínské astry (Callistephus chinensis) jsou skutečnými královnami druhé poloviny léta a začátku podzimu, kdy vykvétají snad ve všech odstínech pastelových barev, kromě modré. Semena můžete vysévat od března do dubna doma za oknem nebo do pařeniště, případně v květnu přímo na záhon. Semena nejlépe klíčí při teplotě 15–⁠⁠⁠⁠⁠⁠18 °C, 7–⁠⁠⁠⁠⁠⁠10 dní. Na venkovní stanoviště astry vysazujte v rozestupech 25–⁠⁠⁠⁠⁠⁠30 cm, v době, kdy už nehrozí mrazy. Astry potřebují výživnou, dobře propustnou půdu a slunné místo chráněné před větrem.

Hledíky patří mezi naše nejkrásnější letničky: krásně vypadají i v truhlíku na okně

www.nkz.cz

3. Hledík větší 

Půvabné hledíky (Antirrhinum majus) se líbí především dětem, protože jejich květy připomínají zaječí tlamičky. Semena se vysévají doma za oknem, při teplotě asi 18 °C, klidně až na konci března, ale vysévat je můžete i přímo na záhony. V příštím roce už si hledíky v zahradě poradí s výsevem samy. Velmi ochotně se rozmnožují samovýsevem, ale stejně tak dokážou rostliny přežít do dalšího roku a chovají se jako krátkodobé trvalky. Hledíky ocení slunné stanoviště chráněné před větrem a výživnou, dobře propustnou půdu. Kvetou od června do září v pestré paletě barev.

Pěstujte královny letní zahrady, cínie, astry a hledíky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada