Třapatka není třapatkovka: mějte v tom jasno už jednou provždy a vysaďte si tyto nejkrásnější královny pozdního léta ještě letos

Která je která

Dříve byly obě řazeny do jednoho rodu třapatky, ale aby se to lidem ještě více pletlo, došlo k dalšímu rozdělní na třapatky a třapatkovky. Třapatka neboli Rudbékie kvete většinou žlutě a preferuje spíše vlhčí půdy. Její příbuznou je třapatkovka neboli Echinacea, která kvete dle kultivaru v barvě bílé, oranžové, fialové i žluté, splést si ji však s třapatkou nemůžete. Echinacea poroste i v sušších půdách a nesnáší přemokření. Podle druhu a odrůdy jsou trvalky vysoké od 40 cm až klidně do 3 metrů a kvetou od července do října. Jak třapatky, tak třapatkovky jsou magnetem nejen pro naše oko, ale hlavně pro hmyz, především opylovači jako jsou včely a čmeláci se jich nemohou nabažit. Obě lze použít k řezu do vázy, ačkoliv více jej snáší právě třapatkovka (Echinacea sp.).

Nejkrásnější třapatku musíte mít na své zahradě

Samozřejmě, krásné jsou naprosto všechny, jakmile totiž třapatky na zahradě rozkvetou, máte pocit, že jste se ocitli ve žlutém moři. Kvetou krásně, bohatě a dlouho a pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, dobu jejich kvetení ještě prodloužíte. Mezi ty nejkrásnější druhy třapatek patří bezesporu třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida ´Goldsturm´), která byla objevena již v roce 1930 a patří mezi top nejkrásnějších trvalek pozdního léta. Velmi krásným druhem třapatky je také třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta), která ale není tak dlouhověká jako třapatka zářivá. Pro prodloužení životnosti na stanovišti vyžaduje dostatečně vlhkou půdu a pravidelné zastřihování.

Třapatkovku znáte z léčivých přípravků

Pokud jste si do této doby stále nebyli jisti, kde jste obrázek třapatkovky neboli Echinacei už viděli, tak to bylo nejspíše na nějakých léčivých přípravcích, které se užívají na posílení imunity či na léčbu kašle. Jako léčivku totiž třapatkovku oceňovali již původní obyvatelé Ameriky a využití v medicíně má již řadu let i u nás. Třapatkovku poznáte hlavně dle toho, že uprostřed květu je pichlavý střed úboru, odtud také dostala svůj latinský název, který odkazuje k ježkovi. Nejznámějším druhem, který budete nejspíše znát, je třapatkovka nachová (Echinacea purpurea).

Jak obě trvalky využít: vyniknou nejlépe s těmito společníky

Třapatka i třapatkovka patří mezi typické venkovské trvalky a měly by být samozřejmostí na každé zahradě. Kvetou totiž až do října a ve spojení s travinami vytváří dechberoucí kompozice. Obě milují slunce a budou se vyjímat v každém trvalkovém záhonu. Velmi krásné jsou ve společnosti dalších rostlin jako jsou astry, bělotrn, zavinutka, záplevák či již zmiňovaných okrasných travin, především pak v blízkosti dochanu psárkovitého. Klidně je můžete pěstovat pouze v nádobě na balkoně, kde vám rovněž budou dělat velkou radost. Jednou za čtyři roky obě trvalky přesaďte a díky tomu se dočkáte pravidelné záplavy květů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada