2 hlavní důvody, proč se některá zelenina předpěstovává
Je potřeba si uvědomit, že většina plodové zeleniny u nás není doma. Rajčata, papriky, lilky… pocházejí z mnohem teplejších podmínek. Třeba papriky potřebují ke klíčení teploty kolem 28 °C, a to jim české prostředí dokáže nabídnout až v průběhu léta. Jenže kdybychom je vyseli až v létě, nezvládnou do nástupu prvních mrazů v září nebo říjnu nasadit plody. První důvod tedy je ten, že by zelenina nezvládla dozrát.
Druhým závažným důvodem jsou škůdci. I u zeleniny, která by zvládla přímý výsev do záhonu, přistoupí po zkušenosti zahrádkáři k tomu, že ji předpěstovávají. Skvělým příkladem jsou třeba okurky nebo cukety. Ty se do rovnou do záhonu nebo doma do květináče vysévají obvykle v dubnu a jakmile naklíčí, rostou velmi rychle. Jenže tou dobou už jsou na zahradě aktivní třeba slimáci, a ti si na mladých křehkých sazenicích rádi smlsnou. Vzrostlejší rostliny už jim zvládnou lépe odolat a je tak téměř sázkou na jistotu sazenice předpěstovat.
Co je lepší předpěstovat a co můžete rovnou vysévat
Každý zahrádkář si časem najde svou cestu a zjistí, co je v jeho podmínkách (nadmořská výška, oslunění zahrady, proudění vzduchu, zadržování vody, typ půdy…) nejlepší. Některé druhy zeleniny totiž můžete jak předpěstovávat, tak rovnou vysévat do země.
Salát
Můžete koupit již vzrostlé sazeničky přímo v obchodě nebo si je vypěstovat doma na parapetu. Je ale celá řada zahrádkářů, co saláty vysévá přímo na záhon. Má to výhodu v tom, že saláty klíčí při relativně nízkých teplotách a prostředí v interiéru pro ně nemusí být vhodné. Při přímém venkovním výsevu ale sklidíte první hlávky nebo listy o pár týdnů později.
Hrách a fazole
Případ zeleniny, která krásně vyroste i při přímém výsevu do záhonu (hrách v březnu, fazole koncem dubna), ale sazeničky jsou tak lákavé pro slimáky, že je jistější je v exponovanějších oblastech předpěstovat.
Cukety, dýně a okurky
jsou totožným příkladem. Při přímém výsevu do země se z nich stává lákadlo pro plže, takže okurky, dýně i cukety je ve většině případů jistější vysít doma do květináče a vzrostlejší sazenice přesadit na záhon až v květnu.
Cibulka
Někdo cibuli (ze semínek) vysévá přímo, jiný předpěstovává a pak pikýruje. U nás vede první varianta, protože piplat se s předpěstovanou cibulí při pikýrování je práce trochu za trest. V záhoně ji vyjednotíte jednodušeji a rovnou spotřebujete v kuchyni. Oproti tomu cibuli šalotku vždy vysazujte rovnou do záhonu.
Jakou zeleninu určitě předpěstovat
Rozhodně veškerou plodovou jako jsou papriky, rajčata, lilky, brukvovité druhy zeleniny jako je květák, kapusta (hlávková i růžičková), zelí, brokolici. Vyplatí se předpěstovat i pór nebo bulvový fenykl.