Čtyři spolehlivé trvalky na slunce
Máte-li zahradu na jih, pálí vám na ni celý den slunce. Ne každá rostlina je z takové situace nadšená, nicméně naštěstí je několik druhů, které si naopak na slunci přímo lebedí a dobře zde i prosperují. Spolehnout se tak můžete na tyto čtyři druhy.
1. Plesnivka trojžilná
Plesnivka (Anaphalis triplinervis) pochází z Himaláje a celá rostlina je proti suchu uzpůsobena tak, že je stříbřitě chlupatá, díky čemuž odráží sluneční záření a zároveň snižuje výpar vody. V létě plesnivka kvete docela bohatě drobnými bílými květy, které jsou v úboru a vypadají jako malé slaměnky. Díky této podobě se také hodně používají k sušení a do různých květinových aranžmá. Plesnivka je nenáročná a zálivku vyžaduje pouze v období déletrvajícího sucha.
Plesnivku v zimě chraňte
Plesnivka je opravdu nenáročná rostlinka, která dorůstá okolo 40 cm. Vyžaduje slunné stanoviště a lehčí propustnou půdu, nevyžaduje živiny a velmi dobře snáší sucho. Jediné, co plesnivka vážně nemá ráda je zimní vlhkost, takže ji na zimu přikryjte chvojím.
2. Pryšec sivý
Pryšec sivý (Euphorbia seguieriana ssp. niciciana) je trvalka tvořící kompaktní keříky a dorůstá do výška 40 cm. Kvete od května do června, květ je limetkově žlutý. Pryšec je dekorativní i svými listy, které jsou úzké a modrozelené a příliš barevnému záhonu dodají klid. Pryšec vyžaduje slunné polohy a množí se dělením trsů nebo výběžky. U pryšců dejte pozor při jakékoliv manipulaci s ním, protože jako všechny pryšce, obsahuje jedovatý latex. Pryšec nemá rád přemokření, takže při výsadbě nezapomeňte na dobrou drenáž.
3. Pupalka dvouletá
Pupalka (Oenothera biennis) dorůstá až do výšky 150 cm, je dvouletá a patří do čeledi pupalkovité. Celá rostlina je chlupatá a má řepovitě dužnatý kořen, díky kterému přežívá sucho. Pupalka kvete velkými žlutými květy, a to od června do srpna. Květy jsou vonné a otevírají se večer a uvadají do následujícího rána. Roste také planě v přírodě, na loukách, stráních a na pěstování je velmi nenáročná. Pupalka vyžaduje chudé a spíše písčité půdy.
4. Hlaváč kavkazský
Hlaváč ( (Scabiosa caucasica) pochází dle druhového názvu z Kavkazu, kde roste na výše položených horských loukách a travnatých svazích. Dorůstá do výšky kolem 60 cm a kvete od červan do září vonnými, nejčastěji modrými či fialovými květy. Kvety lze řezat do vázy, kde vydrží velmi dlouho a jsou vyhledávané opylovači. Pro prodloužení kvetení pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Hlaváč lze bez problémů pěstovat také v nádobě na balkoně či terase.
Hlaváč vyžaduje zmlazení
Stejně jako předchozí druhy, i hlaváč vyžaduje slunné polohy. Miluje propustné a sušší půdy a nesnáší přemokření, stejně jako pryšec. Starší trsy je dobré po 3 až 4 letech rozdělit a přesadit do nové zeminy. Hlaváč zvládá i mrazy a do to – 34 °C a nevyžaduje žádnou zimní ochranu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.