Jak přilákat opylovače na zahradu: Okouzlující trvalky, kolem kterých to bude celé léto pěkně bzučet

Považujete v létě všechny včely, čmeláky a třeba i vosy a vosičky za otravný hmyz, který vám jen létá okolo hlavy a někteří z nich vám dokonce i sem tam uštědří bolestivé žihadlo? Všechny ovocné stromy už jsou přece dávno opylené, tak proč by měli tihle hmyzáci stále kolem vás létat? Tak za prvé jsou tu ještě rajčata, okurky, dýně a papriky nebo opakovaně plodící jahody, jejichž květy stále čekají na opylení nebo i spousta květin, ze kterých chceme sbírat semena pro výsevy v příštím roce. No a za druhé potřebujeme hmyz udržet na své zahradě, aby zde hnízdil, přezimovával a na jaře u nás tak vylétlo jeho potomstvo, které se postará o opylování květů v příštím roce.

Třapatkovka, sporýš argentinský i agastache náleží mezi spolehlivé rostliny, které užitečný hmyz přímo miluje a považuje je za svou oblíbenou hospůdku. Všechny tři také můžete pěstovat na záhonech hned vedle sebe, protože mají podobné nároky na slunce, půdu i množství vláhy, a ještě ke všemu jim to společně náramně sluší.

Agastache anýzová (Agastache foeniculum)

Trvalka, která pochází ze stepí Severní Ameriky, kde ji jako léčivku pěstovali už původní obyvatelé, se jako léčivka pěstuje dodnes. Používá se při kašli i horečce, při průjmech, a dokonce léčí nemoci srdce i duše a podporuje chuť k jídlu.

Agastache je krátkověká trvalka, která na jednom stanovišti vydrží asi 5 let, ale hojně se samovolně přesemeňuje. Dorůstá do výšky 60-120 cm, má pilovité listy a vykvétá od června do září fialovým květenstvím, plným nektaru i pylu. V Americe je dokonce oblíbený med s anýzovou příchutí, který pochází od včel, chovaných na plantážích plných agastache.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Další krátkověká trvalka, tentokrát z Jižní Ameriky, patří také mezi silně medonosné rostliny. Dorůstá do výšky až 200 cm a vytváří zvláštní holé, hranaté a větvené lodyhy, na jejichž koncích jsou fialová květenství. Sporýš argentinský vykvétá od poloviny července do září. Také tahle trvalka se velmi snadno a hojně samovolně vysemeňuje, takže ji každý rok najdete na jiném místě v záhonu.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Původně severoamerický druh, třapatkovka nachová, se proslavila především díky svým léčivým účinkům. Podporuje imunitu a používá se při nachlazení, působí také jako přírodní antibiotikum.

Třapatkovka nachová dorůstá do výšky asi 100 cm a vykvétá od června do září květenstvím, které se skládá z tenkých okvětních plátků růžové barvy a trubkovitých hnědých kvítků uprostřed, které dohromady tvoří vyklenutý pichlavý terčík. I třapatkovka je poměrně krátkověká, semena se vysévají brzy na jaře do misky doma za oknem nebo ve skleníku.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada