Pomněnkovec se uplatní především ve starších zahradách pod většími stromy a keři. Hlavně pod listnáči: až budete shrabovat spadané listí, „uklidíte“ zároveň i pomněnkovec. Místa, kde se mnoha druhům nedaří, zkrášlí pomněnkovec svými ozdobnými listy a květy a bude tam bez potíží po mnoho let prosperovat.
Pomněnkovci se nejlépe daří na propustných a zároveň dostatečně vlhkých půdách ve stínu nebo v polostínu. Na chudých půdách bude vděčný za příležitostné přihnojení, třeba rohovinovou moučkou. Za časného jara byste ho měli rozdělit rýčem, pokud možno dřív, než se koncem března vytvoří první květní pupeny. Nejlepší doba pro výsadbu je od jara do léta, pak stihne pomněnkovec do zimy dobře zakořenit.
Za sucha pomněnkovec se svými sousedy vede „boj o vodu“. Pomněnkovec sice nevytváří husté kořeny, ale pod nimi jsou často kořeny hluboce kořenících dřevin. V takovém případě se doporučuje občasná zálivka.
Zvláštností pomněnkovce je, že při přesazení občas obráží z kousků kořenů, které zůstaly v půdě. Pestrolisté odrůdy pak mají opět zelené listy, převezmou tedy zbarvení listů původní formy. Přesto byste rostlinu měli pravidelně dělit, jakmile bude mít málo místa, aby se její ozdobné listy mohly rozvíjet.