Zahrada plná zářivých květů a barev hned na začátku jara, to je sen každého zahrádkáře. Splnit vám ho mohou jarní cibuloviny. Ne každý ale ví, jak je hnojit, které vyrývat po odkvětu z půdy a co dělat s jejich semeníky. Projděte si proto základní shrnutí.
Kadeřávek neboli kadeřavá kapusta, jejíž listy se dají sklízet postupně během celé zimy, je oblíbenou vytrvalou zeleninou. Nejlépe chutná po přejití mrazem, po němž je nejen sladší, ale i stravitelnější.
Kadeřavá kapusta čili kadeřávek chutná nejlépe až po prvním mrazu. Zkadeřené listy přešlé mrazem získají jemnější a lahodnější chuť a zároveň budou stravitelnější. Sklízet je můžete až do března.
Aby se vám na zahradě usídlily užitečné organismy – ať už lovci mšic, jako jsou slunéčka, pestřenky či zlatoočky, či opylovači, jako včely nebo motýli, a cítily se tu jako doma, připravte jim rozkvetlé luční porosty.
Chcete-li proměnit anglický trávník v kvetoucí louku, není dobré přisévat do trávníku luční směs: v konkurenci zapojených trav by luční květiny těžko vzcházely. Vezměte to z gruntu.
Když se řekne jarní rostliny, vybaví se vám sasanky nejspíš až po chvíli přemýšlení. Přesto by bez jejich bílých i jinak zbarvených koberců jarní zahradě něco chybělo. Dopřejte proto sasankám místo, kde se jimi budete moci v době květu potěšit.
Výhodou předpěstování rajčat je vlastní výběr odrůd. Můžete totiž volit z podstatně bohatšího sortimentu osiv, než kdybyste kupovali sazenice. Méně příjemná je samozřejmě nějaká ta práce navíc.
Aby se přenosné rostliny, které jste od října do prvních mrazíků postupně přesouvali do mrazuprostých prostor v domě, mohly na jaře opět vrátit na venkovní stanoviště, a to pokud možno v kondici a plné kráse, je potřeba jim zajistit co nejlepší podmínky k přezimování.
Při volbě přírodních kamenů do zahrady vezměte v úvahu nejen jejich estetickou stránku, ale i praktický dopad jejich použití. Na určitá místa jsou totiž vhodné jen některé horniny. Vybírejte proto také podle fyzikálních vlastností kamenů a myslete rovněž na údržbu.
Kámen obecně není levný, ale i v jednotlivých nabídkách jsou velké cenové rozdíly. Proč využívat dražší regionální kámen z dané lokality a nikoli cenově výhodný dovezený z Dálného východu?
Žádná jiná zelenina se nevyskytuje v tolika podobách jako rajčata, a proto je nejlepší vyzkoušet každý rok hned několik nových odrůd. To je dobrý argument pro domácí předpěstování: máte totiž na výběr širší sortiment. Pokud jste to ale nestihli, tak zkrátka použijte sazenice ze zahradnictví.
Jihoamerický šťavel hlíznatý, zvaný krátce oka, pochází z Peru, ale daří se mu i v našich podmínkách. Jeho stonkové podzemní hlízy dorůstající síly prstu se tepelně upravují a konzumují.
Stálezelené větvičky jmelí s bílými bobulemi se staly tradičním symbolem Vánoc. Je to trochu paradox, když víte, že jde o poloparazitickou rostlinu. Jak k tomu došlo?
Také se ptáte, jestli se růže hodí do přírodní zahrady vstřícné k živočichům? Zda jsou všechny stejně vhodné a jak řešit jejich případné ošetření proti chorobám a škůdcům?
Přednosti bylinných i dřevitých pivoněk nabízejí jejich kříženci, označované podle japonského šlechtitele jako Itoh-hybridy. Vyplatí se o nich vědět trochu více.
Pomněnkovec je vděčná rostlina. Pěstitelé se ale často ptají, jak s ním pracovat ve výsadbě. Zeptali jsme se proto Heleny Šteinerové ze Zahradnictví Líbeznice.
Kadeřavá kapusta čili kadeřávek chutná nejlépe až po prvním mrazu. Jakmile přejde mrazem, získají zkadeřené listy jemnější a lahodnější chuť a zároveň budou stravitelnější.