Proč je jmelí ozdobou vánočních svátků

Jmelí byla čarovná a léčivá moc připisována od pradávna. Už ve starověku bylo jmelí považováno za neobyčejnou rostlinu, konkrétně za dar z nebes, protože rostlo v korunách stromů. Zmínky o něm naleznete ve starých bájích, pověrách a pověstech, daly se jím například odemknout brány podsvětí.

Jak poznat vánoční a velikonoční kaktus

Jmelí v pohanských legendách

Podle keltských druidů odhánělo jmelí zlé duchy a bránilo požárům. I proto ho zavěšovali v období zimního slunovratu do svých příbytků. Ve Velké Británii přežila tato tradice až do dneška, my jsme ji jen na začátku minulého století převzali. S druidy souvisí údajně i současný zvyk jmelí zlatit. Keltští kněží ho totiž měli ze stromů osekávat zlatými srpy.

Zajímavostí je, že kouzelnou moc mělo mít však jen jmelí rostoucí na dubech, je proto pravděpodobné, že se nejednalo o jmelí, ale o příbuzný ochmet. Nápoj připravený z takového jmelí měl mít zázračnou moc a mohl vzkřísit mrtvé. Keltové také věřili, že jmelí působí na plodnost lidí a zvířat a chrání před čarodějnicemi.

Jak vybrat vánoční stromek v květináči

Křesťanský příběh o jmelí

Křesťané na pohanské legendy reagovali příběhem o tom, že jmelí byl původně strom, z jehož větví vyřezal Josef pro malého Ježíška kolébku. Stejný strom však po 33 letech porazili Římané a vytesali z něj kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se měl pak za svůj osud tak zastydět, že se rozpadl na malé keříky a dnes přináší štěstí každému, kdo pod ním projde. 

V anglosaských zemích je jmelí i symbolem lásky a může se pod ním políbit kdokoli. Neprovdaná žena, kterou pod jmelím nikdo nepolíbí, zůstane podle pověr po celý rok sama. Zvyk zavěšovat jmelí v domácnostech se postupně rozšířil do celého světa.

Kupte zdravou vánoční hvězdu. Jak ji poznáte?

Jmelí pohledem botanika 

Proč se jmelí označuje jako poloparazit? Protože má v listech chlorofyl, tedy zeleň listovou, a dokáže vytvářet asimiláty, zejména škrob. Ten je pro rostlinu zásobárnou energie. Zároveň však jmelí čerpá živiny z dřevin, na nichž roste. Parazituje tedy jen “napůl”. 

Jmelí roste na mnoha listnatých i jehličnatých stromech, i na starých jabloních. Bílé bobule jsou zimní potravou některých ptáků. Ti roznášejí semena jmelí na další stromy spolu s trusem, někdy může vyklíčit i semeno upuštěné ze zobáku. Z lepkavého semene vyroste „přísavka“, která se pohrouží do kmene a prorůstá savými kořínky do vodivých drah stromu. 

Na ovocných stromech není ale jmelí vítáno. Proto ho opatrně odstraňujte i s částí napadené větve. Pozor ale, jmelí sice není zákonem chráněno, v lese ho však můžete trhat pouze se souhlasem vlastníka.

Jak se postarat o hvězdník, aby vykvetl

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada