Kdy se hlízy vysazují
Optimálním obdobím pro výsadbu hlíz bývá označována druhá polovina dubna, kdy už nehrozí noční mrazíky. A pokud mrazíky přece jen přijdou, nemusíte se o budoucnost hlíz v půdě tak moc bát, protože dubnové mrazy už většinou nestačí proniknout hluboko do půdy. Hlízy máte buď uskladněné v bezmrazé místnosti z loňska, nebo jste si je zakoupili. Máte-li uskladněné hlízy, je čas je vyndat, očistit a odstranit ty, které jsou suché či dokonce napadené nějakou houbovou chorobou, nejčastěji plísní. Hlízy, které jsou na omak tvrdé a zdravé, je dobré před samotnou výsadbou trochu nabudit a namočit na 24 hodin do vody. To je vhodné zejména v případě, že jsou hlízy hodně scvrklé. Máte-li hlízy z loňska hodně narostlé, můžete je klidně čistým nožem rozdělit a to tak, aby každá hlíza měla minimálně jedno očko. Poté hlízy můžete zasadit.
Pozor při nákupu nových hlíz
Všechna zahradnictví a hobbymarkety nyní kromě osiva a sadby zeleniny nabízí také různé hlízy a cibule. Při nákupu buďte opatrní a hlízy si vždy vybírejte sami. Nenechte prodejce, aby vám je sami vybrali, protože ne každý prodejce je poctivý a může vám do pytlíčku dát hlízy zaschlé, poškozené či dokonce napadené jen proto, aby se jich sám zbavil. Zdravá hlíza je suchá a pevná, a je viditelný pupen, který v tuto dobu už často raší.
Jak správně vysazovat hlízy rostlin
Prvním krokem pro úspěšné pěstování hlíznatých rostlin je pečlivá příprava záhonu. Vybraný záhon dobře vyčistěte a odplevelte, v případě potřeby ho můžete i zrýt.Pro každou hlízu vyryjte samostatnou jamku, která by měla být tak hluboká, aby hlíza byla přikryta 3 až 5 cm silnou vrstvou půdy. Po zakrytí zeminou jen přitlačte. Pokud v květnu hrozí pokles teplot, mladé výhony jiřin i mečíků přikryjte bílou, netkanou textilií. Nezapomeňte, že vysoké druhy vyžadují oporu, je proto nejlepší zapíchnout kolíky k hlízám již při výsadbě. To má jednu nespornou výhodu. Oporu nezapíchnete třeba do hlízy, která by okamžitě začala zahnívat a postupně by odumřela.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.