Gladioly neboli lidově mečíky se stále drží v první Top 5 oblíbených hlíznatých rostlin. V těsném závěsu pak jsou jiřiny a dosny. Mečíky jsou oblíbené především kvůli svým květům, které jsou na dlouhém stvolu a jednotlivé květy jsou zvonkovité, různých barev. Mečíky pochází z Afriky a svými květy nás okouzlují od července do konce září, záleží samozřejmě vždy na daném kultivaru. Jedno květenství na rostlině vydrží zhruba 14 dnů a pak postupně uvadá. Odkvetlý květ nezapomeňte vždy odstranit, jen tak podpoříte kvetení ostatních květů. Jakmile mečíky odkvetou, již není nutné je dále přihnojovat.
Má gladiol cibuli nebo hlízu?
Možná jste také v různé odborné literatuře narazili na to, že jednou je gladiol řazen mezi cibuloviny, pak zase mezi hlízy. A právě u gladiolů, frésií, ocúnu či šafránů existuje něco mezi. Tyto rostliny totiž mají tzv. cibulovou hlízu, což je jakýsi přechod mezi cibulí a hlízou.
Kdy se hlízy mečíků vysazují
Vzhledem k tomu, že se jedná o hlíznaté rostliny, a nikoliv o cibuloviny, jejich výsadba se provádí vždy na jaře, po skončení mrazíků. Takový optimální termín je polovina dubna, kdy už bývá stabilnější počasí a půda je dobře vyhřátá. Hloubky výsadby hlíz je 8-10 cm a pokud chcete vysázet gladioly do skupiny, vysaďte jednotlivé hlízy minimálně 25 cm od sebe. Díky tomu si rostliny nebudou tolik konkurovat a udrží si i kompaktnější vzrůst. Jelikož bývají hlízy nejen mečíků napadány půdními houbovými chorobami, je dobré hlízy před samotnou výsadbou namořit.
U výsadby platí jedno pravidlo
U mečíků, ale i dalších hlíznatých rostlin platí jedno zásadní pravidlo. Jelikož houbové choroby v půdě přežívají pomocí spor, není vhodné pěstovat mečíky stále na stejném stanovišti. Pokud totiž toto základní pravidlo nedodržíte, je velká pravděpodobnost, že se začnou houbové choroby šířit a díky tomu se nedočkáte žádných pořádných květů. Stejné, co se týče výsadby je, vysazovat vždy na slunná stanoviště.
Když mečík nevykvete
Může se stát, že se květy ani nevytvoří a postupně seschnou. Možnou příčinou bývají třásněnky, a to především jejich larvy. Ty vyžírají v mladých květních pucích květní plátky, které se sice rozvinou, jsou slepené, ale jsou již natolik poškozené, že je květ znehodnocený. Naštěstí existuje pár věcí, díky kterým můžeme své oblíbené rostliny ochránit.
Jak ochránit gladioly proti třásněnkám
Ochrannými prostředky stříkáme mečíky v době, kdy začínají mladé klasy vylézat ze země a postřikujeme je shora do středu listové růžice a na poupata rostoucího klasu. Aplikovat přípravky na celou plochu listů je zbytečná, protože na starých vyzrálých listech již třásněnky nesají. K postřiku se používá některý z akaricidů, který je účinný na svilušky, ale i na třásněnky.
Ošetření vyžadují i hlízy
Po sklizni nebo před výsadbou vložíme hlízy do speciálního insekticidního roztoku, abychom měli jistotu, že si třásněnky a jejich vajíčka nevysadíme spolu s hlízami.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.