Oblíbená brokolice
Brokolice (Brassica oleracea var. botrytis italica) je brukvovitá zelenina, která se do našich zahrad dostala relativně nedávno. I když pochází ze Středomoří, pěstování v našich podmínkách dobře snáší. Stala se oprávněně jednou z nejoblíbenějších košťálovin, podobně jako květák nebo kedlubny.
Brokolice je mimořádně zdravá
Brokolici rozhodně zařaďte do jídelníčku! Obsahuje prospěšné vitamíny např. C, B1, B2, E, A, které posilují imunitu, pomáhají předcházet zánětům, posilují žilní stěny a kosti, dále v brokolici najdete vlákninu na podporu zažívání a antioxidanty zpomalující stárnutí. Je to velmi prospěšná zelenina pro děti, u kterých přispívá ke správnému vývoji kosti, vhodná je i pro ženy po čtyřicítce. Podle vědeckých výzkumů obsahuje brokolice velkou koncentraci antirakovinových látek a může například přispět k předcházení nádorů prsu a zažívacího traktu.
Pěstování brokolice je snadné
Růžičky brokolice si můžete vypěstovat dokonce dvakrát za sezonu. První úrodu, z předpěstované jarní sadby, můžete sklízet již na konci června. Druhou úrodu si užijete v září až říjnu, když na konci června vysejte pozdní odrůdy. Zkušení zahradníci výsev udělají někde na boku záhonu. Nechají sazenice povyrůst a až potom je přesází na dobře připravené a kompostem obohacené stanoviště. Tím si ušetříte spoustu místa. Sazenice brokolice pak můžete vysázet například na záhon po sklizni česneku.
Škodlivý hmyz
Určitě znáte tu beznaděj, když zjistíte, že vaši zeleninu, mnohdy ještě mladé sazenice, napadl savý hmyz. Pokud nepřikročíte k rychlé likvidaci, přemnoží se a znehodnotí vaši snahu a práci. Výskyt těchto škůdců poznáte jednoduše.
Sviluška (Tetranychus) je malý roztoč, který saje rostlinou šťávu. Listy rostliny jsou flekaté a neduživé.
Molice (Aleyrodoidea) je malý polétavý hmyz. Jeho výskyt poznáte jednak podle bílých shluků, jednak při každém pohybu listu, kdy molice vzlétnou.
Je pochopitelné, že zeleninu, kterou si pěstujete pro zdraví, nechcete zatěžovat chemickými postřiky. Řešením může být neemový olej.
Co je neemový olej
Neemový olej se vyrábí ze stromu neem (Azadirachta indica) – zderahu indického, který pochází z Indie a jižní Asie. Z rozdrcených semen plodů se lisuje neemový olej, který má díky antibakteriálním, antiseptickým, antivirovým, antifungicidním a antiparazitickým vlastnostem široké využití v lékařství, kosmetice a s úspěchem se využívá také v ekologickém zemědělství.
Co obsahuje neemový olej
Neemový olej obsahuje biologickou složku azadirachtin, který má silné insekticidní, repelentní a ovicidní účinky (složenina z „ovum“ vejce a „caedere“ zabíjet). Ovicidy jsou látky, které usmrcují larvy a poškozují vajíčka, což vede ke snižování škodlivého hmyzu na plodinách. Insekticidní prostředky s obsahem ovicidů se používají k regulaci populace hmyzu např. komárů přenášejících nebezpečné nemoci - malárii, virus Zika apod. Další důležitou složkou oleje je nimbidol, který má antifungální (proti houbové) vlastnosti.
Molice a další savý hmyz na zelenině lze zlikvidovat postřikem s neemovým olejem
Jak funguje postřik z neemového oleje
Postřik s obsahem neemového oleje se používá proti savému hmyzu - mšicím, sviluškám, molicím, komárům, roztočům a dalším.
- Působí jako antifedant – obsah látky azadirachtinu způsobí, že hmyzu přestane chutnat jejich potrava – listy a šťávy z rostlin. V důsledku toho hmyz vyhladoví a zahyne;
- Olej je hormonální disruptor - snižuje schopnost hmyzu se rozmnožovat;
- Dušení – následkem zalepení dýchací soustavy olejem se hmyz začne dusit;
- Ovicidní účinky - poškodí vajíčka a vývojová stadia hmyzu.
Návod na postřik
Do půl litru vody přidejte kávovou lžičku oleje, protřepejte a aplikujte. Olej je zcela neškodný pro zvířata a ptáky. Postřik opakujte, protože olej na slunci degraduje. POZOR: postřik provádějte ráno nebo večer, kdy hmyz není příliš aktivní. Tím zvýšíte jeho účinnost!