Vyvýšené (nebo také zvýšené) záhony jsou ideální i do komunitních zahrad, které jsou založené buď na nevhodném podkladu, nebo třeba na pozemku, který bude v budoucnu zastavěn, a proto se na něm nevyplatí do zkvalitnění půdy investovat.
Pravidla zvýšených záhonů
Pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech má však svá pravidla. Organická hmota se v nich postupně rozkládá a každý rok, resp. pěstební sezonu, poskytuje tudíž jiné množství různých živin. V komunitní zahradě si navíc pronajímáte záhon na dobu určitou, většinou právě na jednu sezonu, a proto je praktičtější vysazovat jednoleté plodiny.
Vyvýšený záhon zevnitř
Vyvýšených záhonů existuje hned několik typů. Každý takový záhon, ať už v dřevěném bednění nebo na navršené hromadě, je vyplněný různými druhy organického materiálu. Na dno přijdou nejprve silnější větve z prořezávky stromů a keřů, na ně následně travní drny, dále listí, posečená tráva či zbytky rostlin, kompost (může být i uleželý hnůj) a navrch kvalitní půda.
Princip vyvýšeného záhonu
Všechny podobně vytvořené záhony fungují na stejném principu. Záhon je plný organické hmoty, která se bude po několik následujících let postupně rozkládat. Proto nebude nutné rostliny hnojit, nanejvýš přidávat kompost, protože záhon se bude časem slehávat. Základní výhodou ovšem je, že se při rozkladu organické hmoty uvolňuje teplo. Vyvýšený záhon bude rovněž vystaven slunečním paprskům i z boku, tzn. že pěstované rostliny budou mít ke svému růstu vhodnější mikroklima než v klasickém záhonu, což uspíší jejich růst i vaši sklizeň.
S organickou hmotou souvisí i větší objem vody, který je vyvýšený záhon schopný pojmout. Voda se z něj ale také vlivem tepla také rychleji odpařuje, proto je potřeba povrch záhonu mulčovat a při nedostatku srážek rostliny pravidelně zalévat.
Co do vyvýšeného záhonu vysadit
V osluněném a zavlažovaném záhonu se první rok po založení začnou intenzivně rozkládat organické látky, a záhon bude tudíž bohatý na živiny a prohřátý i zevnitř. Vyhovovat bude tedy teplomilné zelenině, jako jsou rajčata, papriky, okurky, dýně, lilky apod.
Ve druhém roce se doporučuje vyvýšený záhon osázet zeleninou, která by v prvním roce zbytečně hromadila dusičnany. Jedná se zejména o košťáloviny, saláty, špenát nebo mrkev. Zkusit můžete i brambory, fazol, fenykl, cibuli a následující sezonu vysaďte např. hrášek, polníček nebo ředkvičky. Platí tedy, že čím jsou plodiny méně náročné na živiny, tím později se do vyvýšeného záhonu vysazují.
Jak pěstovat ředkvičky od jara až do podzimu
Smíšená výsadba a sdílení záhonů v komunitní zahradě
Často se doporučuje i tzv. smíšená výsadba, tzn. pěstování vícero druhů na jednom záhonu, přičemž zeleninu mohou doplňovat i okrasné rostliny. V komunitní zahradě je potřeba také počítat s tím, na jak dlouho máte záhon pronajatý. Pokud do něj vysadíte jahodník a příští sezonu připadne záhon někomu jinému, buď si budete muset jahody přesadit (třeba na balkon), nebo je po vás zdědí nový nájemce (což nemusí být nutně špatně).