Masožravost máme spojenou především se šelmami, u rostlin to vzbuzuje zvědavost a chuť něco tak neobvyklého vidět či dokonce pěstovat. Věřte mi, že jakmile si jednou pořídíte masožravou rostlinu, bude to láska na celý život. A nebojte, žádná filmová Adéla opravdu neexistuje, i když.. Řadu druhů můžete pěstovat v bytě, ve skleníku nebo dokonce venku na zahradě. Při jejich umístění ve skleníku vás dokáží zbavit nechtěného hmyzu. A jaké druhy masožravek můžete pěstovat?
Mucholapka podivná: lovec, který svoji kořist uloví za půl sekundy
Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) je nejznámější a asi nejpopulárnější masožravá rostlina. Jméno vystihuje jedinečný způsob lapání kořisti, loví aktivně rychlým sklapnutím obou polovin listů. Hmyz, který se dotkne některého ze šesti citlivých chlupů, vyvolá podnět k sevření pasti. Sklapnutí trvá asi půl sekundy, na rychlost má vliv teplota, stáří listu a kondice rostliny. Aby nelovila i spadlé listy nebo kapky deště, zaklapne se až po druhém dotyku. Polapí-li kořit, zůstává list sevřený několik dní a trávicí žlázky živiny postupně vstřebají. Pokud sklapne list naprázdno, opět se po několika dnech pomalu rozevře. Pro mucholapku je tento pohyb velmi vysilující a list po dvou až čtyřech sklapnutí odumírá. Ničeho se ale nebojte, mucholapka tvoří zároveň nové listy, takže lovit bude i nadále.
Nejpěstovanější masožravka s krásnými květy: rosnatka umí překvapit
Rosnatka kapská (Drosera capensis) je masožravá rostlina pocházející z oblasti Jižní Afriky. Rostlina tvoří přízemní růžici listů, které jsou pokryty žlázkami, jež vylučují sliz, na který se kořist přilepí. Žlázky jsou jednak dlouhé (na okrajích listů), kterými je rostlina schopna přidržovat lapenou kořist, a krátké, které pokrývají prakticky celou plochu listu. Jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, která kromě toho, že vás zbaví otravných mušek, krásně kvete bílými nebo růžovými květy o velikosti květu až 2cm.
Špirlice: naláká hmyz na sladký nektar a lze ji pěstovat i na zahradě
Špirlice (Serracenia sp.) je velmi zajímavý rod masožravých rostlin původem ze Severní Ameriky, který lze pěstovat i běžně na zahradě, kde je po celý rok vlhká půda. Špirlice tvoří láčky, což jsou trychtýřovité listy v přízemní růžici. Uvnitř láčky se nachází nektar, který dokáže nalákat hmyz. Ten do láčky spadne, díky kluzkým stěnám již nedokáže vylézt zpět a utopí se v tekutině, která je dně láčky. Nejčastějším druhem špirlice, kterou lze pěstovat i na zahradě je špirlice nachová (Serracenia purpurea), která je mrazuvzdorná až do -10 °C a lze ji tedy pěstovat i venku. Při větších mrazech vyžaduje přikrytí. Její listy mají typickoutmavě červenou kresbu a má i krásné květy.
Masožravé rostlin si dokáží živiny obstarat sami, ale potřebují vodu
Masožravé rostliny vyžadují dostatek vzdušné vlhkosti, takže je důležité je pravidelně rosit. Pokud je budete pěstovat v bytě či ve skleníku, vždy je postavte do podmisek, kam budete pravidelně doplňovat vodu. Především špirlice miluje, pokud ve vodě stojí, takže i v zahradě pro ni vyberte celoročně podmáčenou půdu. Poroste jako divá.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.