6 největších chyb při pěstování rajčat: možná je nevědomky děláte i vy a zbytečně se tak připravujete o úrodu

Rajčata pochází z Mexika a jejich prvními pěstiteli byli již Aztékové. Již v těch dobách dokázali vypěstovat dostatečné množství úrody, což bylo možná i díky tomu, že znali základní pravidla při pěstování rajčat. Co tedy musíme udělat pro to, abychom sklízeli dobroučká a hlavně zdravá rajčátka?

Metoda Aztéků pro maximální úrodu zeleniny téměř bez práce: Použijte Tři sestry nebo vhodnou kombinaci zeleniny

www.nkz.cz

1. Na vině bývá hustá výsadba rajčat

První chybou je příliš hustá výsadba. Díky tomu, že chceme na malý prostor vtěsnat, co nejvíce rostlin, dochází k rychlejšímu nástupu plísně bramborové. Té plně vyhovuje vlhko a teplo, takže jednotlivé rostliny by se neměly dotýkat listy, musí mezi nimi proudit vzduch. U tyčkových rajčat zapomínáme na oporu.

2. Při nadbytku vody rajčatům přestává fungovat kořenový systém

Nadbytek vody neboli přelití, kdy v dobré víře rajčatům dopřejeme více vody, než potřebují, není dobré pro kořeny rostlin. Přelitým rajčatům přestane fungovat kořenový systém, kořeny začnou hnít a následně uhyne celá rostlina.

Jak pěstovat rajčata na venkovních záhonech

www.nkz.cz

3. Boční výhony rajčat odstraňujeme vylomením

Odřezáváním bočních výhonů nožem se zvyšuje riziko přenosu viróz. Z tohoto důvodu postranní výhony buď vylamujeme, nebo vyštípneme.

4. Zálivka nebo přihnojování na list rajčete zvyšuje riziko napadení rostlin chorobami a škůdci

Zavlažujeme pravidelně ráno nebo večer a to přímo ke kořenům. Nikdy by voda neměla ulpívat na listech. K přihnojování používáme organická hnojiva, nejlépe chlévský hnůj či kompost.

5. Praskání plodů rajčat můžeme předejít

Pokud vám plody rajčat praskají, na vině je množství zálivky, buď zaléváte zbytečně mnoho, nebo naopak velmi málo. Plody pak praskají, jsou malé a deformované. Důležitá je tedy rovnoměrnost a pravidelnost.

6. Pozdní ošetření rajčat proti chorobám a škůdcům

Rajčata jsou napadány škůdci, především mšicemi, molicemi a sviluškami. Již při prvním výskytu aplikujte přípravek Rock Effect, který přítomné škůdce nejen zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat, nezapomeňte postřik aplikovat i na rubu listu, kde se škůdci ukrývají nejčastěji.

Prasklý plod rajčete
Info ikona

Rajčata potřebují nejvíce vody při vytváření plodů, naopak při jejich zrání potřeba vody klesá. Nezralá rajčata, která dál rostou, proto případné praskliny z nadbytku vody často zacelí, ale u zralých a přezrálých plodů se praskliny stávají vstupní branou pro bakterie a plísně.

Obávanou chorobou je plíseň bramborová, preventivně ošetřujte rostliny výluhem z Bylinkové směsi na plísně, kterou zakoupíte běžně v zahradnictví.

Rajčata byla považována za afrodiziakum

Rajčata mají antibakteriální účinky a vysoký obsah vody. Některé složky rajčat mají protirakovinné účinky.

Jíst, či nejíst nezralá rajčata

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada