Tipy našich babiček pro velkou úrodu. Lety prověřené, dnes znovuobjevené. Více zeleniny nebo rajčata bez plísně

My jsme zapátrali v historii redakce a sepsali jsme pro vás pár osvědčených tipů na pěstování zeleniny

Jak rozeznat kvalitní semena od špatných

Na zjištění kvality semínek existuje spousta fíglů. Ten, který používaly naše babičky, je extrémně jednoduchý. Stačí semena, která chcete vysít, vhodit do sklenice s vodou. Ta, která jsou špatná, nabobtnají a vyplavou na povrch.

sklizeň dýní
Info ikona

Tip pro velké tykve

Abyste sklízeli velké plody tykví (dýní a cuket), je potřeba rostlinu hlídat už ve fázi, kdy nasazuje květy. Všechny malé a špatně tvarované otrhejte, aby na rostlině zůstaly jen ty bezchybné. Na povzbuzení můžete rostlině dopřát jednou týdně doping v podobě litru mléka (klidně kyselého).

Zelenina, která dá na zahradě nejméně práce, přitom je to zdravý zázrak. Vypěstujte si červenou řepu

www.nkz.cz

Zálivka záhonů v době vaší nepřítomnosti

Potřebujete odjet v hlavní sezóně na pár dní pryč a bojíte se, aby vaši nepřítomnost zelenina na záhonech přežila? Neobtěžujte sousedy s prosbou o zalévání zahrady. Odřízněte dno PET lahve a vsuňte ji hlavou dolů ke každému keříčku zeleniny. Stačí je naplnit vodou a můžete bez obav odjet, voda se bude pomalu vsakovat. Pokud byste chtěli, aby voda vytékala pomaleji, nechte na uzávěru víčko a udělejte do něj několik otvorů tak velkých, aby je neucpaly hrudky hlíny.

Jakou mrkev si vybrat a jak ji pěstovat, sklízet a skladovat

www.nkz.cz

Usnadněte si výsev mini semínek

Petržel má velmi malá semínka a hrozí, že jí do řádku vysejete příliš mnoho. Zkuste je před výsevem smíchat s kávovou sedlinou. Vyhnete se příliš hustému výsevu a hned v prvopočátku zeleninu pohnojíte. Tento způsob se dá aplikovat na výsev všech malých semínek.

listový salát
Info ikona

Prodlužte dobu sklizně salátů

V podstatě téměř všechny druhy listových salátů patří mezi zeleninu krátkých dní a stínu. Když je vysadíte mezi tyčková rajčata, zvládnou růst i v pozdním jaru.

Prevence plísní na rostlinách

Plíseň (nebo jiná houbová onemocnění) na rajčatech, okurkách nebo tykvích dokáže pěkně potrápit a často znamená předčasný konec sezóny. Vyplatí se proto investovat do prevence a zhruba od začátku června stříkat celé rostliny mlékem naředěným v poměru 1:1 vodou (1x za 14 dní).

Skvěle funguje i přeslička, z níž vytvoříte postřik velmi jednoduše: Nechte v 1 litru vody louhovat alespoň 24 hodin 100 g čerstvé přesličkové nati, pak přiveďte k varu a vařte půl hodiny. Po zchladnutí řeďte koncentrát v poměru 1:4 a rostliny aplikujte rozprašovačem na celé rostliny.

Nekupujte mulčovací fólie

Mulčovací fólie stojí hromadu peněz, vydrží s dobrou vůlí jen pár let a pro přírodu není žádnou výhrou. Babičky takovou vymoženost neznaly a místa mezi zeleninou zakrývaly běžným organickým odpadem - odřezky zeleniny, otrhanými listy nebo štěpkou. My dnes navíc máme k dispozici posekanou trávu, protože z ní nesušíme seno. Všechno tohle zem zakryje, zabrání nadměrnému odparu vody i růstu plevele. A jako bonus půdu pod sebou vyživí při tlení.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada