Břečťan má vlastnost, která vás překvapí. Možná ho díky ní budete chtít do zahrady. Vysadit ho lze ještě letos

Proč a jak pěstovat břečťan?

Když se řekne břečťan, každý si hned vybaví zelené šlahouny pnoucí se po starých zdech nebo náhrobcích. Tato vytrvalá rostlina z čeledi aralkovitých je absolutním přeborníkem v přežití a adaptaci na různé životní podmínky. Břečťan dokonale zvládá růst na slunci i v hlubokém stínu.

Jedná se o původní evropskou rostlinu, která se však rozšířila do mnoha částí světa. Jeho úspěch tkví v jedinečné schopnosti využít pro sebe i ten nejmenší kousek půdy, nedbat na její kvalitu a přichytit se díky vzdušným kořenům na jakýkoliv povrch, od kůry stromů přes cihlové zdi až po betonové konstrukce.

Tyto 3 popínavé rostliny patří mezi nejoblíbenější, někdy ale mohou být velkou přítěží

www.nkz.cz

Dvě růstové fáze břečťanu

Málokdo ví, že břečťan prochází během života dvěma výrazně odlišnými fázemi. V mládí tvoří plazivé nebo šplhavé výhony s charakteristickými laločnatými listy. Teprve ve zralosti, často až po 20 letech, vytváří keřovitý vzrůst s květonosnými větvemi. Listy na těchto větvích jsou přitom celokrajné a kosočtverečné.

Dva typy listů a jiné zajímavosti břečťanu

www.nkz.cz

Medonosné květy pro včely i úkryt pro ptáky

Právě pozdní květy břečťanu, které se objevují na starších rostlinách od září až do poloviny listopadu, jsou nesmírně cenné pro včely a další opylovače. V době, kdy většina rostlin již odkvetla, poskytuje břečťan poslední vydatnou potravu před zimním obdobím. Jeho drobné, nenápadné květy v kulovitých okolících produkují dostatek nektaru a pylu. Pokud máte pocit, že touto dobou už žádné včely v přírodě nelétají, pak se podívejte právě na květy břečťanu. Včely narozené koncem léta a na podzim jsou tzv. dlouhověké a přežívají celou zimu. Většinou jejich život trvá poměrně dlouhých 6 až 8 měsíců.

Z ekologického hlediska je břečťan mnohem víc než jen dekorativní rostlina. Vytváří hustý zelený kryt, který poskytuje útočiště mnoha druhům ptáků a drobných živočichů. V zimě, kdy opadavé dřeviny ztratí listy, zůstává břečťan krásně zelený a dostatečně hustý, aby dále plnil svou ochrannou funkci. Jeho plody, černé bobule dozrávající v předjaří, jsou důležitým zdrojem potravy pro ptáky v chladném období nedostatku.

Popínavé dřeviny udržíte v dobré kondici jen správně provedeným řezem

www.nkz.cz

Zdravé zdivo břečťan nezničí

Navzdory velmi rozšířeným obavám břečťan obvykle nepoškozuje zdravé zdi. Jeho kořeny nepronikají do zdiva, pouze se přichycují k povrchu. Může však způsobit problémy na již narušených omítkách, snadno proniká do popraskaných zdí, a také si musíte dávat pozor na zarůstání okapů. Pro stromy není břečťan parazitem, pouze je využívá jako oporu a nijak jim neodebírá živiny. Problémy může časem způsobovat váha rozložitého břečťanu i zastiňování jiných rostlin.

Révovníky: okrasné liány, které zajistí rychlé popnutí pergol i zdí a na podzim vás ohromí modrými plody

www.nkz.cz

Břečťan snadno vysadíte, ale už nikdy se ho nezbavíte

Vysazení břečťanu na zahradu nebo ke zdi plotu či domu si důkladně promyslete. Břečťan se snadno množí, pár let pak trvá, než se skutečně dobře ujme a usadí, ale najednou tu máte hustý porost, který se šíří na všechny strany a už nikdy se jej úplně nezbavíte. Dokáže se docela neviditelně plazit trávníkem, a najednou se nečekaně objeví na druhém konci zahrady. Stačí se jen projít po některém ze starých hřbitovů, kde si břečťan většinou nerušeně žije svým životem a porůstá vše, co mu stojí v cestě. Pokud však stále toužíte po domě porostlém břečťanem, pak se dejte do sázení a množení.

Jak propojit dům a zahradu v jeden celek

www.nkz.cz

Jak snadno množit břečťan

Břečťan se samovolně rozmnožuje odnožemi, které zakořeňují při jakémkoliv kontaktu s půdou. Proto je důležité kontrolovat jeho růst, aby se příliš nerozrostl do nežádoucích míst. Tuto vlastnost však můžete snadno využít pro množení břečťanu.

Množení břečťanu řízkováním

  • Nejvhodnější doba pro řízkování břečťanu je červen až srpen.
  • Odeberte 10-15 cm dlouhé řízky z mladých výhonů.
  • Odstraňte spodní listy.
  • Řízky zapíchejte do směsi rašeliny a písku a substrát udržujte vlhký.
  • Rostliny zakoření po 3-4 týdnech.

Množení břečťanu hřížením

  • Tímto způsobem můžete břečťan množit od jara do podzimu.
  • Mladý výhon položte na zem a v místě kontaktu s půdou jej lehce zasypte půdou.
  • Za několik týdnů břečťan zakoření.
  • Další rok na jaře mladou rostlinu oddělte od mateřské rostliny.
Břečťan je velmi dekorativní na zahradě i ve váze
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada