Jestli mají vaše ořechy černá jádra, jednejte právě teď. Na podzim se tohoto problému můžete zbavit

Proč vlašským ořechům černají jádra?

Houbová choroba antraknóza se zpočátku projevuje hnědými skvrnami na listech a potom postupně napadá také plody. Skořápka pro ni v mnoha případech nepředstavuje žádný problém, snadno jí pronikne až k jádru, které zničí. Nejčastěji přitom napadá tzv. „papíráky“ a „polopapíráky,“ protože snáze prostoupí tenkou skořápku, která je pro tyto odrůdy typická. U plodů s pevnější skořápkou může zůstat na povrchu, díky čemuž jádra zůstanou zdravá.

Škůdce může za žloutnutí borovic i jejich úhyn. Ochraňte proto během podzimu své jehličnany

www.nkz.cz

Jak předcházet napadení a chránit ořešák?

Důležité je omezit šíření houby, a to likvidací napadených částí rostliny. Na podzim proto odstraňte všechny infikované listy a oplodí, kde houba přezimuje. Tím přerušíte její životní cyklus a zamezíte dalším infekcím, k nimž by došlo na jaře. Napadený rostlinný odpad rozhodně nepatří do kompostu ani bioodpadu – raději ho spalte.

Kromě toho vám v prevenci proti antraknóze pomohou následující kroky:

  1. Nepěstujte náchylné odrůdy na rizikových místech, zejména ty s tenkou skořápkou.
  2. Udržujte vzdušnou korunu stromu pomocí pravidelného řezu, aby byly listy a plody po dešti rychleji suché.
  3. Vápněte kyselé půdy a hnojte draslíkem. Zvýšíte tak odolnost ořešáků.
  4. Pokud máte strom menšího vzrůstu, je možné provádět chemické ošetření. Vhodnými přípravky jsou například Champion 50 WG nebo Kuprikol 50. První postřik proveďte před květem a následně pokračujte podle potřeby 2–3krát po odkvětu v intervalu 7–14 dní. U vzrostlých stromů se doporučuje ošetřit alespoň spodní část koruny. Tyto přípravky pomáhají nejen proti antraknóze, ale také proti bakteriální skvrnitosti, která má podobné příznaky.

Zbavte se rzi na hrušce. Na podzim je ten nejlepší čas začít s ochranou stromu před napadením

www.nkz.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada