Nekonečný boj s hryzci na zahradě. Během několika dní ji dokážou zahubit: vysaďte rostliny, na které nedaly dopustit naše babičky

Hryzci budují spletitý systém chodeb a nor pod zemí a nejraději se usazují v místech poblíž rybníků a vodních toků. Proto pokud kolem vaší zahrady protéká potůček, je to nejen radost z pohledu na půvabný vodní prvek, ale často i zdroj neradostných pohledů na hryzcem poničenou zahradu. Hryzec je vynikající plavec a místa s dostatkem vody a bujné vegetace přímo miluje.

Jak poznáte, že se vám v zahradě usadil hryzec

Přítomnost hryzců na své zahradě poznáte docela snadno a pohled na pozemek, kde se jim zalíbilo, bývá žalostný. Hryzci způsobují v zahradách rozsáhlé škody. Na první pohled se vám nejprve objeví v trávníku nepravidelně rozmístěné hromádky hlíny, ale na rozdíl od těch způsobených celkem neškodnými krtky, hromádky hryzců bývají širší a ploché.

Řádí vám na zahradě krtek? Zbavte se ho jednou provždy, tohle na něj platí

www.nkz.cz

Hryzci se živí převážně rostlinnou potravou. Přitahují je snad všechny květinové hlízy a cibulky, ze záhonů tak poměrně rychle likvidují tulipány i narcisky.

Ohlodávají také kořeny stromů a čerstvě, ale i pár let vysazené stromy dokážou během několika dní doslova zahubit. Většinou si jednoho dne všimnete, že se váš mladý stromek začíná naklánět ke straně a nakonec zjistíte, že díky hryzcům přišel o všechny kořeny. Bohužel nepomáhá ani králičí pletivo, kterým kořeny před vysazením obalíte. Hryzci dokážou pletivo prokousnout.

Hryzci také zvládnou doslova sklidit celou úrodu vaší kořenové zeleniny ještě dříve než mrkev, řepa či petržel dorostou a likvidují i zeleninu košťálovou.

Naše profesionální tipy pro úžasnou mrkev: víme, jak na ni, i když nemáte dostatečně vhodnou půdu. Musíte to zkusit!

www.nkz.cz

Pochutnávají si i na některých květinách, především těch, které mají silnější dužnaté kořeny a opět to poznáte velmi snadno. Jeden den se těšíte z pohledu na rozkvetlé záhony a druhý den leží nebo stojí v hustém porostu jen zvadlé nadzemní části rostlin, ale zcela bez kořenů. Přesto je tu pár rostlin, které podle našich zahradnických předků hryzcům nejen nechutnají, ale přímo je odpuzují. Které to jsou?

Jaké rostliny odpuzují hryzce

Hryzce a hlodavce všeobecně odpuzují především rostliny aromatické, proto můžete do květinových i zeleninových záhonů vysadit afrikány, okrasné i zeleninové česneky, mátu nebo heřmánek.

Speciální účinek proti hryzcům přisuzovali naši předkové pryšcům, a to především pryšci skočcovému. Sami můžete vyzkoušet, jestli je to pravda. Tahle rostlinka se v zahradě někdy objevuje sama od sebe, docela nečekaně. Rozmnožuje se velmi snadno, a to tak, že rostlina semena po dozrání vystřelí kolem sebe, na poměrně značnou vzdálenost.

Hryzce odpuzuje také listí z ořešáku nebo mletá pálivá paprika a pepř, které můžete nasypat kolem záhonů.

Vypěstujte si heřmánek: léčí jizvy, akné i nafouknuté břicho

www.nkz.cz

Pokud aromatické rostliny nepomohou, nastoupí pasti a granule

Proti hryzcům můžete samozřejmě využít i speciální plašiče na principu ultrazvukových vln, ale i doma zhotovené plašiče z plastových láhví nebo nástrahy a pasti, do kterých se hryzci chytí a vy je pak živé vypustíte daleko od zahrad.

Fungují i speciální granule a návnady, obsahující jed, ale i hořkou složku, která by měla zabránit jejich požití dětmi. Ale i tak při jejich použití postupujte velmi opatrně.

Malá rada z praxe:

Hryzcům vadí dupání a hluk nad hlavou. Proto pokud panuje na vaší zahradě každodenní čilý ruch, pobíhají v ní děti i zvířata, pak se většinou hryzci odstěhují do vedlejší zahrady, zvlášť pokud je to zahrada opuštěná či jenom navštěvovaná o víkendech. Tak svou zahradu nezanedbávejte a věnujte se jí co nejčastěji!

Zdroj:https://www.potapnicek.cz/blog/jak-se-zbavit-hryzcu/; https://www.pasti.cz/blog/hryzec-vodni-jak-ochranit-zeleninu/ 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada