Hryzec dokáže zlikvidovat naši úrodu velmi rychle
Jak vypadá hryzec: není to ani krysa ani hraboš
Hryzec vodní je příbuzný křečkům, ale po ondatře je druhým největším hlodavcem v České republice. Dorůstá velikosti kolem 20 cm bez ocasu a často si ho lidé pletou s krysou nebo hrabošem, ale ten je v porovnání s hryzcem velmi malý. Hryzec likviduje úrodu v zemi a proto kořenová zelenina a kořeny stromů, trpí nevratné ztráty. Především kořeny mladých stromků bývají jeho oblíbeným cílem. Hryzec žije v podzemních chodbách, které vyhloubil krtek a ani přes zimu si neodpočine. Rychle se množí a z toho důvodu se do boje s ním musíte vydat co nejdříve.
Jak vypudit hryzce ze zahrady: velmi těžce, buďte trpěliví
To, že je hryzec velmi obtížný škůdce, kterého se není snadné zbavit, dokládá i množství různých metod, které lidé vymýšlí, aby se tohoto hlodavce ze zahrady zbavili. Klidně jich vyzkoušejte více, alespoň tak poznáte, která metoda lépe na hryzce zabírá.
1. Nastražte past s lahodnou návnadou
Nastražit na hryzce past, je asi to nejčastější, co každého napadne. Jakmile tedy na zahradě objevíte díru v zemi, velkou asi jako pěst, nastražte k ní sklopné pastičky s vhodnou návnadou. Hryzec miluje mrkev, jablko, košťál salátu, aj. Pokud se na zahradě pohybují kočky nebo psi, raději pastičku přivažte k nějakému kolíku, protože tito predátoři často odnášejí svůj úlovek i s pastičkou. Každý den pastičku kontrolujte a výsledek se brzy dostaví.
2. Využijte králičí pletivo: pro hryzce je to dobrá bariéra
Jestliže budujete vyvýšený záhon nebo skleník, vždy dospod dejte králičí pletivo. To zde má funkci jakési bariéry, která zabrání všem hlodavcům, aby se pustili do vaší úrody. Často se pletivo, obzvlášť v oblastech s vyšším výskytem hryzců instaluje i pod běžné zeleninové záhony či pod řádky s bramborami.
3. Kořeny mladých stromků chraňte drátěnou ochranou
Kořeny především mladých stromků můžete zabalit také do králičího pletiva. Doporučuje se to provádět hlavně u rybízů, angreštů či borůvek. O tomto způsobu ochrany přemýšlejte hlavně v případě, že budete ovocné stromky vysazovat na podzim. V tuto dobu totiž všichni hlodavci hledají na zahradě něco dobrého k snědku.
4. Pořiďte si kočku
Podpora přirozených predátorů je opět důležitá u všech hlodavců. Tím nejlepším predátorem je samozřejmě kočka. Abyste vaši kočičku donutili lovit, nepřekrmujte ji, potravu si dokáže obstarat sama. Stejně jako je dobré mít na zahradě kočku, hodí se mít na zahradě vyšší strom nebo jen instalovat asi čtyřmetrovou tyč ve tvaru písmene T, kde budou sedávat dravci. Taková poštolka či káně si opět velmi rychle s přemnoženými hlodavci poradí.
5. Hryzec odejde ze zahrady dobrovolně: dělejte rámus
Hryzcům vadí hluk a vibrace, protože jim signalizují nebezpečí. Opatříte-li si na zahradu akustický odpuzovač, vyženete ze zahrady nejen hryzce, ale i krtky a myši. Odpuzovače vydávají nízkofrekvenční zvuky a vibrace, které se šíří zeminou. Hryzce také odrazuje, pokud pravidelně sekáte, zvuk sekačky je pro ně nepříjemný.
6. Nic nepomáhá? Musíte přitvrdit
Hryzci mají nejen dobrý sluch, ale i čich. Takže často pomáhá, pokud mu k vchodu do hnízda dáte hadr namočený v Savu, benzínu nebo naftalínu, odejede pak dobrovolně. Používají se také otrávené návnady v podobě granulí, past a plynu. Jestliže se rozhodnete pro řešení jedem, buďte velmi opatrní na jeho aplikaci, neboť některé mohou být nebezpečné pro domácí mazlíčky či děti.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.