Proč a jak sít na podzim mrkev a petržel

Na jaře není často možné vstoupit mezi záhony kvůli počasí, proto je lepší mít už mrkev a petržel vyseté. Především ale osivo kořenové zeleniny obsahuje inhibiční látky, které brzdí jeho klíčení, a po jarním výsevu nemusí kvůli nedostatku vláhy vzejít.

Listová zelenina určená pro podzimní sklizeň

Vyplavení brzdicích látek ze semen

Při podzimním výsevu mají semena přes zimu dostatek vláhy v podobě sněhu. Semena nasáknou vodou, nabobtnají a inhibiční látky se z nich vyplaví. Na jaře pak bez potíží vyklíčí, rostliny dříve vzejdou, lépe rostou a vytvářejí větší kořeny.

Kořenová petržel
Info ikona

Kořenová zelenina potřebuje půdu prokypřenou do hloubky, aby její kořeny mohly dobře růst a nedeformovaly se.

Foto: Shutterstock

Důležité je, aby osivo na podzim v půdě pouze leželo, nabobtnalo, ale nevyklíčilo. Proto se výsev mrkve i kořenové petržele provádí až během listopadu. Tehdy lze vysévat také kopr, jehož semena klíčí až po přemrznutí. 

Zimní saláty: na podzim sít, v zimě sklízet

Minimum škůdců v půdě

V půdě se navíc kvůli nízkým listopadovým teplotám nevyvíjejí škůdci. V oblastech se zvýšeným výskytem pochmurnatky mrkvové, která způsobuje červivost mrkve, se doporučují k podzimnímu výsevu ale spíše karotky. Mají totiž kratší vegetační dobu a během jara se sklidí dříve, než se pochmurnatka rozšíří. 

Vhodnou odrůdou mrkve je např. ʼJitka F1ʼ, ʼNectar F1ʼ nebo mrkev ředkvičkovitého tvaru ʼRondoʼ, z petržele třeba odrůda ʼAtikaʼ, ʼHanáckáʼ nebo ʼJadranʼ a z naťové petržele ʼAstraʼ, ʼKudrnkaʼ či ʼMarunkaʼ.

Kadeřávek se sklízí i během mrazivé zimy

Výsev osiva
Info ikona

Semena kořenových zelenin jsou drobná. Pro rovnoměrnější výsevek se proto doporučuje setí společně s pískem.

Foto: Shutterstock

Nezbytná příprava půdy před výsevem

Záhon určený k výsevu musí být odplevelený a pro kořenovou zeleninu dostatečně prokypřený. Půda by měla být bez větších hrud. V mělké půdě lze pro kořenovou zeleninu vytvořit i hrůbky, na jejichž vrchol se osivo vysévá. Půda by měla být vyhnojená už z předchozího roku. Kořenová zelenina nemá ráda přímé hnojení, v pohnojené půdě je navíc náchylnější k napadení škůdci. 

Samotný výsev má být mělký – do hloubky 0,5 cm a do řádků vzdálených 25 cm. Mrkev i petržel má jemná semena. Kvůli správnému výsevku se proto doporučuje je smíchat se suchým pískem v poměru 1:2. Po vysetí semena zahrňte zeminou a lehce přimáčkněte. Následná zálivka není ve vlhké půdě nutná.

Podívejte se, jak se žije v kontejneru

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada