Jak vyzrát na hlodavce v zahradě: Vyzkoušejte naprosto snadné postupy, které fungují. Pozor však na použití jedů

Jak se zbavit hlodavců na zahradě i v domě?

Ten, kdo má tu smůlu, že mu na zahradě řádí hraboš nebo jiný hlodavec, mi dá jistě za pravdu, že by dal cokoliv za to, aby se tohoto nezvaného návštěvníka zbavil, a ochránil tak svoji úrodu či majetek.

Pomoci může například podporování přítomnosti ptactva na zahradě v podobě budek a dostatečné zeleně, hlavně keřů. Hodí se také podporovat přítomnost přirozených nepřátel hlodavců jako jsou třeba lasičky, které vyhledávají hromady kamení, kde se ukrývají.

Nežijete-li na území, kde se přirozeně vyskytují zmije, promyslete, zda by se vám na zahradě nevyplatil hadník, kde by se usídlily užovky nebo slepýši. Kromě tohoto můžete vyzkoušet některý z následujících tipů.

Ochraňte fíky před mrazem: Jsou odolné, ale zazimovat potřebují

www.nkz.cz

7 tipů pro vypuzení hlodavců nejen ze zahrady

1. Uklízejte ovoce

Tím nejhorším hlodavcem, který nás dokáže hodně potrápit a bývá obtížné se ho zbavit, je hraboš. Návštěva tohoto škůdce na vaší zahradě je navíc tím častější, čím blíže bydlíte u nějakého pole. Jakmile je totiž sklizena zde pěstovaná plodina, hraboši se stahují do okolních zahrad a začnou s likvidací. Abyste minimalizovali jejich návštěvy, vždy včas ukliďte spadané ovoce ze zahrady a nenechávejte ho ani na kompostu, tím byste hraboše akorát přilákali.

Hraboši žijí hlavně pod zemí, kde likvidují kořeny, hlízy a cibule, zkrátka vše, co jim přijde do cesty. Cibuloviny tedy vždy pěstujte v ochranných koších a zeleninu na vyvýšených záhonech chráněných odspodu hustým pletivem.

Co vyrobit jako dárek k Vánocům: Levně vytvoříte bylinkový olej, krém na ruce a další překvapení

www.nkz.cz

2. Hlodavci nesnáší průvan

Málokdo to ví, ale hlodavci přímo nesnáší proud vzduchu, takže máte-li fukar na listí, nasměrujte ho přímo do nory a delší dobu do ní pouštějte vzduch. Pokud v ní nějací hlodavci jsou, zcela jistě svůj příbytek opustí.

3. Vsaďte na silné aroma

Levným přírodním odpuzovačem hlodavců jsou silně aromatické rostliny, především listí ořešáku, bez černý, vratič, heřmánek a máta. Použít lze ale také terpentýn nebo přípravky proti molům. Cokoliv z tohoto máte, nacpěte to do všech nor, které na zahradě najdete.

Kouzelné věnečky ze jmelí: 2 návody na romantickou vánoční dekoraci

www.nkz.cz

4. Nastražte past

Jestliže máte větší důvěru v klasické pasti, vždy je na zahradu klaďte v noci, abyste neporanili poskakující ptáky. Past položte těsně před vstup do nory a vyzkoušejte různé návnady. Pracujte vždy v rukavicích, aby hlodavec necítil váš pach. Pro menší hlodavce stačí běžné pastičky na myši, pro hryzce a hraboše pak ty větší na potkany.

5 druhů pokojových rostlin, které milují chladno: Patří sem i tradiční vánoční rostliny

www.nkz.cz

5. Využijte ochranné spreje

Často se také využívají pachové spreje, které jsou pro nás nerozpoznatelné, ale hlodavci je cítí na míle daleko. Použití pachových sprejů je snadné, zkrátka to, co chcete ochránit postříkáte sprejem, který vytvoří lepkavý film, jenž vydrží několik týdnů. Účinek se nesníží ani za deště či větru. Tyto pachové spreje se používají také na ochranu kabelů v autě, které hlodavci rádi nakousávají.

Nejkrásnější vánoční rostliny vysaďte do starého nádobí. 6 nejlepších rostlin, které můžete využít

www.nkz.cz

6. Pomůže i nepříjemný zvuk

Na trhu je velké množství různých akustických plašiček, které vydávají nepříjemný pískot. Nyní se využívají spíše ultrazvukové výrobky, kdy signál vydávají na takové frekvenci, která je pro člověka neslyšitelná. Často se také kombinují jak akustické, tak ultrazvukové frekvence a používají se díky tomu v interiéru i exteriéru.

Jak se starat o pokojový ibišek: Umístění, zálivka a ochrana proti škůdcům, případně jejich odstranění

www.nkz.cz

7. S jedy velmi opatrně

Rozhodli jste se použít jed na hlodavce? Ano, je to také cesta, ale buďte při jejich používání velmi opatrní a dobře vyberte ten správný druh jedu. Myslete totiž na to, že se k jedu může dostat třeba váš pes nebo kočky, které kromě toho mohou sežrat otráveného hlodavce, a způsobit si tak nemalé obtíže.

Co je to švédská svíce, jak ji vyrobit a zapálit

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada