Vybudujte na zahradě hadník. Jeho obyvatelé nejsou nebezpeční a pomůžou vám od toho nejhoršího škůdce. Tak seberte odvahu

Proč mít na zahradě hadník?

Hady máme většinou spojené s možným nebezpečím, bojíme se pro jistotu všech druhů, protože co kdyby to byl nějaký jedovatý a kousnul nás při práci na zahradě, že? Pokud máte tyto obavy, buďte v klidu. Náš jediný had, který může být nebezpečný, a to jen pro citlivější jedince, je zmije obecná... a ta také není úplně nadšená, když se s vámi má setkat.

Na své zahradě většinou potkáte užovky či slepýše, co vám rozhodně neublíží, ale naopak pomohou v boji proti škůdcům, a právě z toho důvodu je velmi moudré, být k hadům na zahradě shovívaví.

Škůdce může za žloutnutí borovic i jejich úhyn. Ochraňte proto během podzimu své jehličnany

www.nkz.cz

Hadi nás zbaví úporného škůdce

Určitě víte, že hadi v přírodě loví hlavně hlodavce. A který hlodavec nás na zahradách trápí úplně nejvíce? Ano, je to hraboš. Ten nešťastník, jenž ho na své zahradě má, mi dá za pravdu, že boj s hrabošem je běh na dlouhou trať, většinou na něj totiž nic moc neplatí a vy jen bezmocně koukáte, jak vám likviduje celou zahradu.

Právě hadi vás mohou hraboše zbavit, jsou to totiž přirození nepřátelé hlodavců. Vy tak nemusíte používat žádné návnady, pasti nebo dokonce otrávené granule, stačí, na svou zahradu pozvat hady tím, že jim vytvoříte celoroční útočiště, a o nic dalšího se už nemusíte starat. Příroda se totiž postará i bez vašeho přičinění.

Jak se zbavit hryzce v zahradě dřív, než ji zničí: zkuste tyto fígle a odejde sám

www.nkz.cz

Co je to hadník

Místo nebo stavba, kde chceme „ubytovat“ hady, se nazývá hadník. Hadníkem bývá vlastně takový kompost, který se ale nikdy nepřehazuje, je přístupný ze všech stran a střídají se v něm vrstvy větví a tlejícího materiálu oddělené kartonem. Zakrytý pak může být dřevěnou deskou nebo starou rohoží. Díky rozkladu organického materiálu v něm vzniká teplo, které mají hadi v oblibě, a hadník tak pro ně představuje ideální místo k jejich přezimování a založení hnízda.

Hadník využívají hlavně užovky, k úkrytu a zahnízdění také láká slepýše a ještěrky, přičemž hlavně slepýši se rádi vyhřívají pod horní rohoží, kde je teplo. Pokud tedy chcete hady na svoji zahradu nalákat, stačí vám i obyčejná hromada kamení a dřeva někde v koutě zahrady, kterou nebudete nikam přemisťovat. Hadi a ještěrky zkrátka milují suché zídky, husté keře nebo běžný kompost, který ale budete přehazovat až v létě po vylíhnutí mláďat.

Kvíz zahradní škůdci: zjistěte, kdo vám škodí na zahrádce

www.nkz.cz

Nejčastější obyvatelé hadníku

Žádná krajta ani hroznýš vám hadník neobydlí, to se bát nemusíte, ale kdo sem nejspíše zavítá, budou užovky, slepýš a případně ještěrky. U nás se vyskytují především dvě užovky, a to užovka obojková, kterou poznáte podle žlutých půlměsíčků za hlavou, a užovka hladká, jíž chybí kresba.

Užovky vám neublíží, ani kdyby chtěly. Mají sice k dispozici jed, stejně jako zmije, ale jelikož nemají jedový kanálek do zubů, nemohou ho použít, a proto je můžete vidět, jak třeba myš polykají živou. Užovku hladkou si ale lidé občas pletou se zmijí a ubližují jí, protože má na zádech vzor připomínající klikatou čáru. Zmije však má také trojúhelníkovou hlavu a její zorničky vypadají jako svislé čárky, kdežto užovky je mají kulaté.

Ovocný strom zasaďte během podzimu. Dejte si ale pozor na to, jak a jaký vyberete

www.nkz.cz

Slepýš není had

Jakmile na zahradě odklopíte nějaký kámen či větev, často se můžete setkat se slepýšem. Slepýš se mylně pokládá za hada, ale je to vlastně ještěrka bez nohou a dorůstá délky až 50 cm, takže se ho můžete trochu leknout a zaměnit ho za užovku. Na zahradě vám přitom pomůže hlavně v boji proti slimákům.

U slepýše, což se ale týká i ještěrky, určitě víte, že dokáže v případě ohrožení odlomit část svého ocasu, která se pak ještě nějakou dobu mrská, aby tak odvedl pozornost a měl čas zmizet do bezpečí. Pokud tedy slepýše nebo ještěrku najdete, zbytečně je nechytejte a nechte je, ať sami zmizí do úkrytu.

6 nenáročných rostlin, kterými lze na podzim osázet hroby. Vydrží dlouho a nepotřebují speciální péči

www.nkz.cz

Jak do hadníku nalákat i ještěrky

Kromě hadů jsou na zahradě vítanými návštěvníky také ještěrky a i ony často využívají hadníku. Pokud totiž z jeho jižní strany, kde se opírá nejvíce sluníčko, nasypete pár litrů písku a proložíte je několika kameny, přilákáte ještěrky, které zde nakladou vajíčka.

Zazimujte bylinky na balkoně i v nádobách na zahradě, aby se dočkaly příštího roku

www.nkz.cz

Na zmiji si dejte pozor

Pokud bydlíte v oblastech, kde je zvýšený výskyt zmijí, a často tyto hady vídáte na své zahradě, je důležité, abyste hadník oddělili od zahrady sečeným trávníkem, přes který se hadi neradi vydávají, nebo ho raději vůbec nezakládejte, protože stejně jako užovkám by se v hadníku líbilo i zmijím a jejich přítomnost na vaší zahradě už tolik vítaná není. Na to myslete hlavně v případě, že se na zahradě pohybují malé děti.

Jestliže vás zmije na zahradě trápí, zbytečně je sem nelákejte a raději zůstaňte u bezpečných hmyzích hotelů.

Připravte trávník na zimu v 5 krocích, aby byl příští sezónu zdravý. Důležité je přestat včas se sečením

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada