Užitečný hmyz zničí obávané škůdce, kteří útočí na vaši úrodu: přilákejte si ho na svou zahradu

Užitečný hmyz přiláká do zahrady dostatek nektaru a pylu, který zajistíme výsadbou vhodných rostlin, především kvetoucích keřů, trvalek a bylinek. Pro dobré opylení různých květů i při chladnějším počasí mají v zahradě nezastupitelnou roli hlavně čmeláci a včely samotářky. Oproti včelám medonosným totiž „pracují“ i při podstatně nižších teplotách, a pokud jim nabídneme vhodný příbytek, zajistí nám odměnou vysokou úrodu.

Kvíz: Ověřte si, jak dobře znáte hmyz našich zahrad. Vyzkoušejte naši poznávačku

www.nkz.cz

Jak přilákat hmyz? Hmyzí hotel či starý květináč je dostačující

Opylovači nám pomáhají i ve skleníku opylovávat rajčata a příbuzné rostliny. Aby u vás vydržely, nabídněte jim ubytování. Čmelákům můžete pořídit čmelín nebo jim bohatě postačí starý, keramický květináč zakopaný do země dnem vzhůru a naplněný suchým materiálem – senem, slámou, mechem nebo hoblinami. Vletový otvor před deštěm pak ochraňte stříškou ze dřeva nebo plochým kamenem.

Čím rozmanitější materiál v hmyzím hotelu, tím více druhů hmyzu ubytujete

Včely samotářky, parazitické vosičky a další blanokřídlí osidlují hmyzí hotely, malou či větší stavbu s pokojíčky z různého materiálu. Čím rozmanitější materiál použijete, tím více druhů nalákáte. Hmyzí hotel můžete samozřejmě zakoupit, ale vřele doporučuji si jej, třeba se svými dětmi, vyrobit. A pak se jen kochat tím, jak se postupně zabydlují jednotliví nájemníci.

KVÍZ: Poznáte naše ptactvo podle sluchu? Otestujte se v našem kvízu

www.nkz.cz

Rozkvetlá zahrada potěší nejen hmyz a to i na malém kousku

Pestřenky, páteříčci, lumci, lumčíci a další neodolají květům z čeledi mrkvovitých, takže vysejte kopr, fenykl nebo kmín a bude se jim u vás líbit. Bylinky jako je saturejka, dobromysl, agastache, máta, levandule a další přilákají včely a motýly. Máte-li bylinkový záhon, ponechte pár rostlin vykvést a poskytněte pastvu opylovačům. Pokud nemáte moc místa na vaší zahradě, nebo máte jen balkón, i vy můžete přispět k tomu, aby užitečný hmyz nevymřel. I na malém kousku zahrady stačí vyset květinovou louku nebo pěstovat pár rostlin v nádobě.

Galerie: vytvořte si zahradu jako z pohádky. Vysaďte si okrasné keře a nalákejte včely a motýly. Tyto jsou ty nejkrásnější

www.nkz.cz

Který hmyz je užitečný a čím se živí?

Slunéčka, zlatoočka, lumci, lumčíci, škvoři a draví roztoči milují mšice a další savý hmyz jako jsou svilušky, červci, štítenky a molice. Nasytí se nejen dospělci, ale i jejich škodlivými larvami a vajíčky.

Vážky, šídla a dravé druhy ploštic vás zase zbaví různého hmyzu, hlavně komárů a jejich larev. Střevlíci a páteříčci zase vyhledávají půdní hmyz a brouky.

Zapomenout nesmíme ani na sršně, ano, i sršeň patří mezi užitečný hmyz, kromě rostlinných šťáv se živí hmyzem, kobylkami, mouchami a vosami. Bohužel napadají i včelky, ale v mnohem menší míře.

Užitečný hmyz nám pomáhá v boji proti škůdcům, především proti mšicím, housenkám a různým larvám. Je tedy pro naše dobro, abychom přítomnost hmyzu v naší zahradě podporovali.

Křídlatka japonská je extrémně invazivní plevel: nemějte s ní slitování, může vám zahubit zahradu. Jak ho zlikvidovat?

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada