Bohatá úroda a perfektní květy díky požíračům mšic
Slunéčko sedmitečné – Dospělé berušky spořádají velké množství mšic, ovšem největší práci odvedou právě jejich larvy. Objevíte-li na zahradě tento „poklad“, určitě se ho nezbavujte! Můžete ho ale přenést na místo, kde se vám bude velmi hodit. A to právě k rostlinkám, které bývají nejčastěji napadány mšicemi (růže, rybíz, ovocné stromy a další). Jako zimní ochranu můžeme beruškám připravit větvičky s listím nebo třeba starý kus polena s kůrou.
Dlouhososky – Vypadají tak trochu jako kříženec čmeláka a vosy a poznáte je podle toho, že i při letu prakticky stojí na místě. Velký užitek přináší jejich schopnost spořádat obrovské množství mšic. Na zahradu je přilákáme pomocí kvetoucí petržele či koprem.
Škvoři – Škvoři mohou na zahradě napáchat i škodu a jejich užitek bývá znevažován. Dají se však snadno přemístit vyrobením domečku - jednoduchý keramický květináč, naplněný slámou a mechem, otočený vzhůru nohama. Takový domeček se zavěsí na místo, kde škvory naopak využijeme ku prospěchu. Živí se totiž především mšicemi a další masitou, pro nás nechtěnou, potravou. Přes den spí a v noci pracně čistí zahradu.
Pokud najdete larvy slunéčka sedmitečného na zahradě, rozhodně se jich nezbavujte. Je to skutečný zahradní "poklad".
Neúnavní opylovači pro velké chutné plody a k udržení biodiverzity
Včely a čmeláci – Jste-li alergiky, jejich přítomnost příliš neoceníte, ale včely a čmeláci jsou snad nejznámějším, a společně s motýli, nejoblíbenějším opylovačem zahrady. Bohužel jich stále ubývá, na druhou stranu přibývá nápadů a způsobů, jak je na zahradu přilákat. Především výsadbou a setím kvetoucích rostlin jako sedmikrásky, jetel, levandule, mateřídouška, plamenky, nepety či záplevák. Slyšeli jste už o akci No Mow May?
Květinová louka – I když jste milovníky anglického trávníku, můžete si vytvořit alespoň menší záhon nebo ostrůvek s květinovou loukou, přilákat tak hmyz, osvěžit a rozjasnit svou zahradu. Dejte však pozor na výběr mixů semen a volte ty, které se přirozeně vyskytují ve vaší lokalitě. Nebo si můžete semínka nanosit přímo z louky. Zemina by měla být dobře propustná, žádný jíl a nejlépe plné slunce.
V květinovou louku nemusíte proměnit rovnou celý trávník, postačí i ostrůvek nebo záhon.
Brambory bez mandelinek, zahrada bez chemie a plné květy pivoněk
Ploštice – Za skvělou úrodu brambor poděkujete právě plošticím, které si snadno poradí s mandelinkami. Kromě toho si smlsnou i na mšicích nebo sviluškách a ani škůdci révy před ní nejsou v bezpečí. A to nejlepší, zaleknou se jich i komáři, protože prostě „smrdí“.
Ptáci, ježci, ještěrky – Živí se především housenkami zahradních škůdců, kteří likvidují úrodu. Přilákat je lze budkami a krmítky, pítky a úkryty. Ježci velmi ocení na podzim ponechanou hromadu listí a větviček nebo jim domeček můžeme vyrobit, případně zakoupit. Ježci a ptáci jsou skutečně vítanými hosty na přírodních zahradách bez chemie.
Mravenci – Kromě toho, že v boji mezi námi a mšicemi, jsou našimi nepřáteli, nadělají i spoustu užitku. Po zahradě doslova zlikvidují kilogramy škodlivého hmyzu a jelikož pracují ve skupinách, troufnou si i na větší brouky a housenky. Jejich pomoc se hodí i pivoňkám, kde pomáhají sáním nektaru snadněji otevírat poupata a pivoňky tak lépe a rychleji vykvetou.
Nekupujte chemii, stavte domečky z materiálu, co doma najdete
Hmyzí hotel – Na trhu je dnes obrovské množství různých hmyzích hotelů k zakoupení. Snadno si ho však vytvoříte sami z materiálu posbíraného na zahrádce, a je to navíc skvělá edukativní zábava pro děti. Vhodné jsou větší hotely, kolem 0,5 – 1 m. Umístění volíme nejlépe na plném slunci.
Ptačí budka – Pracovití ptačí rodiče neúnavně „čistí“ zahradu od žravých housenek a další havěti. Budku je dobré upevnit dostatečně vysoko před zvěří a vybrat chráněné místo také před sluncem. Důležitý je volný prostor pro bezpečný vlet ptáčků. Ohledně orientace vedou odborníci diskuze, za nevhodnou se ale považuje severní strana.
Pracovití ptačí rodiče na jaře nevědí, kam dřív skočit. Poctivě za vás vyberou škůdce z trávníku i mezi rostlinami.