Háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci) měří na délku asi 1 mm, na šířku 0,1 mm. Je nitkovité, průhledné a okem patrné jen pod lupou. Přezimují dospělá háďátka, larvy i vajíčka, a to v půdě, na zbytcích hostitelských rostlin (některých zelenin a plevelů) nebo na skladovaných částech rostlin. Nejčastěji škodí háďátko na česneku a cibuli. Za rok může mít i několik generací (množení podporuje těžká půda a deštivé počasí).
Jak poznáte přítomnost háďátka
Z půdy do rostlin proniká háďátko průduchy, mechanickým poraněním nebo pomocí ústního bodce. Žije v mezibuněčných prostorách, kam rovněž klade vajíčka. Poškozuje buňky pletiv, která následně získávají houbovitou strukturu, zakrňují a přestávají růst. Napadené rostliny se deformují, jejich podzemní části praskají, kořeny nerostou nebo odumírají (česnek) nebo vyhřezává podpučí (cibule). Poškozené části rostlin navíc infikují různé bakterie a houby, rostliny kvůli tomu hnijí, jejich nadzemní části žloutnou a postupně odumírají (z půdy je lze snadno vytáhnout, často se ale přetrhnou).
Rostlinu poškozují jak dospělá háďátka, tak jejich larvy. Za nepříznivých podmínek (sucho a chlad) dokáže háďátko v půdě přežít v tzv. anabióze (utlumení životních procesů na minimum) i několik let.
Jak česnek před háďátkem chránit
Jako preventivní ochranné opatření před háďátkem se dříve doporučovalo moření sadby. Dnes je však považováno za téměř neúčinné. V registru přípravků na ochranu rostlin je v současné době navíc uveden jen jeden přípravek proti háďátku zhoubnému, ovšem ne k ochraně cibulové zeleniny.
Základem ochrany je proto nepřímá ochrana, a to v podobě zdravé, uznané sadby a důsledné střídání plodin – na stejném místě pěstujte česnek, cibuli nebo pórek nejdříve po pěti letech. Během sezony také z porostu odstraňujte a ničte všechny „podezřele“ vypadající rostliny (nekompostujte je, nedávejte je do bioodpadu, ale rovnou do směsného). Při podezření na háďátko záhon po sklizni rovněž dezinfikujte dusíkatým vápnem.