Jak se zbavit padlí na vinné révě. Nečekejte a ihned zasáhněte, úroda je v ohrožení

Jak vypadá padlí - moučnatka

Za chorobou padlí je houba Erysiphe necator přezimující v pupenech. Tento patogen se rychle začne šířit a množit, pokud má k tomu příznivé klima. Podmínkou je vlhké a teplé počasí, což v červnu bývá často a letorosty vinné révy pokryje šedý povrch padlí révové. Prvním varovným znakem jsou malé žluté skvrny na listech, které jsou hostiteli mycelií houbového patogenu padlí. Pokud se letorosty změní ze zelené do šedostříbrné barvy, je to jasné znamení, že padlí ohrožuje budoucí úrodu. Listy jsou svinuté jakoby byly pomoučněné – od toho se padlí lidově říká moučnatka. Bobule začnou zasychat a praskat, dokonce dochází k vyhřeznutí semen. Pokud jste nechali vše dojít až do tohoto stadia, je to sice zlé, naštěstí stále existuje řešení tohoto problému. Musíte ovšem zakročit velmi rychle, abyste předešli větším škodám.

Kdy se stříká proti padlí

Listy napadené padlím otrhejte a bezpečně zlikvidujte, abyste zabránili šíření spor. Pamatujte na to, že se spory šíří vzduchem, je tedy třeba infikovaný rostlinný materiál dostat co nejdříve ze zahrady. Po tomto opatření ihned začněte s aplikací sirných postřiků např. Kumulus WG, Champion 50, Karathane New, Folplan 80 WG a další. Před samotným nákupem si pečlivě pročtěte nejen návody aplikace, ale seznamte se i s ochrannou lhůtou, po kterou se nesmí plody konzumovat. Na trhu je množství vhodných přípravků, určitě si vyberete takový, který bude vyhovovat vašim podmínkám. K prevenci proti padlí můžete také používat výluhy z bylin, které jsou šetrnější.

Jak se zbavit padlí domácími prostředky

Na padlí je účinný postřik, který obsahuje síru. Naše babičky moc dobře věděly, že je síra obsažená v česneku. Znaly byliny, které působí protiplísňově např. řebříček, přeslička, pelyněk nebo tymián. Dělaly bylinné výluhy, které pak aplikovaly jako prevenci nebo i při jasných znacích napadení vinné révy padlím. Jeden z receptů vám prozradíme. Velkou hrst přesličky nebo řebříčku zalijte dvěma litry horké vody, přidejte pět velkých stroužků česneku (můžete použít i vylámané květenství česneku) nechte louhovat do druhého dne. Poté rozřeďte v poměru 1:5 a aplikujte na celou rostlinu. Do nálevu můžete přidat půl lžičky sody bikarbony, která mění pH prostředí na zásadité, což houbovým chorobám nevyhovuje. Aplikaci jakéhokoliv prostředku provádějte v době, kdy není sluneční úpal, ať neuděláte ještě více škody.

Proti padlí bojujte prevencí

K prevenci před plísňovými chorobami můžeme přistoupit již při výběru odrůdy. Některé jsou náchylnější a těm se snažte vyhnout. Na co nesmíte zapomenout, je vylamování letorostů (tzv. osečkování). Je nutné pravidelně provzdušňovat porost, odstraňujte tedy nejen letorosty, ale i přebytečné listy. Vyvazujte letorosty na drátěnky a pečlivě kontrolujte listy, abyste padlí révovému předešli. Jedině tak můžete vypěstovat úrodu dobrých hroznů.

Zdroj: autorský text, https: www.agrobio.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada