Jak vyzrát na pavouky? Jednoduše: když toto uděláte, nedáte jim šanci

 

Proč se k nám pavouci stěhují na podzim

Nemějte výčitky, že se k vám stěhují pavouci. Vůbec to neznamená, že máte doma nepořádek. Pavouci prostě umí vypozorovat, že se snižuje intenzita slunečního světla. Jejich instinkt jim jasně velí: „Zalez do pohodlného zákoutí, kde přečkáš zimu“. Většina z nich si najde úkryt mimo váš obytný prostor. K vám se snaží nastěhovat jen pár jedinců z celkového počtu v okolí. Ale i to stačí!

 

Spousta z nás pavouky nesnáší

Nemusíte zrovna trpět arachnobií, ale i tak si přiznejte, že určitou fobii na pavouky máte. Tady platí: čím větší „pavoučí“ fobie, tím větší flek na zdi. Určitě znáte štítivý pocit, když vám leze po zdi pavouk a je jedno, jestli je to pokoutník domácí nebo jiný druh. Cokoliv máte po ruce, to použijete, abyste ho zabili. Pro jistotu ještě dáte do rány pořádnou razanci, aby zneškodnění bylo jisté.  Pavoukovi jste to sice spočítali, ale vám po něm zůstane památka – dlouhá šmouha na stěně. Jak se tomu vyhnout? Prostě je nepouštějte dovnitř! Musíte je přesvědčit hned na začátku podzimu, aby táhli o dům dál.

 

Jak se zbavit pavouků doma

Především je třeba vysát všechny jejich možné úkryty. Kromě rohů musíte vysmýčit i místa za nábytkem. Tam se pavouci rádi přes den schovávají. Jestli máte např. velkou knihovnu, čeká vás mnoho práce. Až vysajete nejen pavučiny i s pavouky, ale i jejich kokony s malými potomky, sáček z vysavače musíte po úklidu ihned vyhodit do popelnice. Čím dál od vašeho domu, tím lépe.

 

Jak se zbavit pavouků, aby vám nelezli do bytu

Citronová vůně – vymačkaný citron do vody nalejte do rozprašovače. Jemně postříkejte místa, kterými k vám lezou pavouci – tedy prostory kolem oken a dveří. Pro větší účinnost dejte citronovou kůru do misek na okna.

Levandule – ač většinou levanduli vnímáme jako krásnou aromatickou bylinu, která nás uklidňuje, u pavouků je to naopak. Vysazené levandule na okně odpudí kdejakou hmyzí havěť i pavouky, a ještě vám udělají parádu.

Eukalyptus, máta peprná – mají podobné účinky. Nejjednodušší je použít esenciální oleje a jejich vůně. Mějte fantazii, jak si naaranžovat na okna malou misku naplněnou vodou s pár kapkami vonného oleje.

 

Cedrová vůně – cedr je všeobecně používaný jako odpuzovač nepříjemného hmyzu a pavouků. Pomůže vám i proti potravinovým molům. K dostání jsou nejen esenciální oleje, ale i cedrové hoblinynebo třísky. Když si budete zdobit parapety podzimní výzdobou, přidejte i trochu cedrového dřeva.

Bílý ocet – ocet je snad nejdostupnějším prostředkem k udržení pavouků daleko od vašich příbytků. Smíchaný s vodou a nastříkaný kolem oken (zvenku) je docela zárukou, že pavouci pochopí, že u vás nejsou vítáni.

Jedlá soda – když ji rozsypete na venkovní okenní parapet, je jasné, že pavoukům je vstup zakázán. Sodu však nasypte na podložku, abyste na parapetu neudělali skvrny.

 

Důležitá zásada proti pavoukům

Podobných jednoduchých prostředků je více. Důležitá zásada je: zamezte pavoukům, aby k vám vlezli. Provoňte si tedy domovy! Ale upřímně, myslet si, že pavouky vyženete tím, že do rohů místností nastříkáte vůni levandule, je celkem bláhové. Rozhodně se nestane, že se sbalí a z vašeho bytu utečou ven. Pavouci si prostě najdou lepší úkryt, kde je stěží najdete. Tam přežijí zimu a většinou se ještě rozmnoží. To asi nechcete.

 

Když už se nějaký ten pavouk u vás objeví, je lepší ho odchytit do skleničky a vynést do přírody. Nesmíte se jich ovšem bát nebo štítit. Další možností je pak fyzická likvidace. Musíte však zvládnout emoce, abyste na zdech neměli již zmíněné nevzhledné šmouhy. Přiznám se, že je to někdy docela těžké.

Zdroj: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada