Trvalky, které vám na terase neuschnou: vysaďte druhy, které přežijí dlouho bez vody

K osázení truhlíků na terase nebo na balkonu se nejčastěji používají muškáty, petunie či převislé surfinie nebo třeba fuchsie. Ale ačkoliv jsou tyto klasické balkonové rostliny docela nenáročné, i tak se mnoha lidem nedaří je pěstovat tak, aby pravidelně a bohatě kvetly. Truhlíky a nádoby však můžeme osázet i jinými druhy rostlin, které perfektně zvládnou i to, pokud si prodloužíme dovolenou a nemáme nikoho, kdo by se nám o rostliny postaral. Sukulenty a suchomilné skalničky nevyžadují prakticky žádnou péči, protože jsou ze svých domovin zvyklé na sucho a vystačí si jen s občasným deštěm.

Jak zalévat trvalky, abychom jim neublížili

Sukulenty jsou druhy rostlin, jejichž listy bývají pokryty voskovou vrstvou, díky které nevypařují tolik vody a není nutno je tolik zalévat. Právě naopak, příliš vláhy sukulentům naopak škodí a můžete je tak lehce zahubit. Při jejich výsadbě pamatujte pouze na odvod vody z nádoby a drenážní vrstvu, aby kořeny nestály ve vodě. Jako drenáž postačí vrstva štěrku, hrubšího písku, kačírku nebo třeba keramzitu. U nových nádob a truhlíků zkontrolujte, zda je tam otvor pro odtok přebytečné vody a pokud ne, udělejte jej.

Rozchodníky vás nikdy nezklamou

Rozchodníky (Sedum sp.) je velmi bohatý rod s mnoha druhy. Rozchodníky jsou také nejčastější rostlinou na střešních zahradách, kde při správné kombinaci jednotlivých druhů je možné vytvořit často zajímavé obrazce. Chcete-li osázet střešní zahradu a nechce se vám vysazovat jednotlivé rostliny, použijte rozchodníkový koberec, který jen rozprostřete na připravenou, odplevelenou plochu a máte hotovo. Všechny rozchodníky mají nejen dekorativní, barevné listy, ale i krásné květy. Rozchodníky jsou díky bohatému kvetení velmi oblíbené u opylovačů, kterým poskytují bohatou pastvu.

Jaké trvalky vysadit na střechu i do truhlíku

Netřesk střešní nebo také skalní růže(Sempervivum tectorum) získal své jméno podle toho, že roste na rozpálených střešních taškách a dnes se hojně využívá při osázení střešních zahrad. Dříve měla na střeše každá chalupa právě netřesk, protože se věřilo, že odpuzuje blesky, nicméně jistější nejspíše bude pořádný hromosvod. Netřesk se pěstuje především pro dekorativní růžice listů, různých barev, ale v období kvetení vás určitě potěší svými růžovými květy. Rostlina podobně jako jiné odrůdy začíná kvést v červnu a v kvetení pokračuje i během července. Netřesk opravdu vydrží veškeré nástrahy počasí a netrpí žádnými škůdci ani chorobami. Balkony a terasy zkrášlí netřesk po celý rok, neboť je stálezelený a dekoraci udělá i v těch nejkrutějších mrazech. Netřesk můžete vysadit jak do nádoby, do truhlíku nebo do skalky či do větších spár mezi dlaždicemi a vždy poroste.

Krasavec z Afriky: kosmatec

Delosperma neboli kosmatec je stálezelená, tučnolistá rostlinka, která se přízemně plazí po povrchu půdy. Velmi krásná je pro osázení nádob či koryt, kdy vysadíte-li ji k okraji, bude převisat a především v době květu poskytne nevšední podívanou. Kvete poměrně dlouho a to od května často až do října, přičemž květy jsou drobné, plnokvěté a září pestře žlutou nebo růžovou barvou. Otevírají se na plném slunci a pak se zase na noc zavřou.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada