Jak osázet balkon, aby byl zalitý sluncem. Pěstujte zářivě žluté a oranžové balkonovky. Poznejte těchto 8 nejkrásnějších

Přemýšlíte, jak rozzářit svůj balkon záplavou slunečních barev? Pak rozhodně sáhněte po balkonových květinách, které svou paletou odstínů připomínají teplé sluneční paprsky. Tyhle květinové krásky rozzáří nejen váš balkon, ale i vaši náladu.

Nabídka květin, vhodných pro pěstování v omezeném prostoru truhlíků a květináčů, je rok od roku bohatší. A když ji ještě doplníte vhodnými kultivary z okruhu letniček, které se běžně pěstují spíš na záhonech v zahradách, může na balkoně vzniknout letní zahrádka, na kterou se i sluníčko rádo zasměje. Zvlášť když při pohledu na zlatožluté květy bude mít pocit, že se dívá do zrcadla.

Jaké květiny dát na balkon: Balkonovky s květy jako malá sluníčka

1. Aksamitník, afrikán (Tagetes)

Afrikány, tedy správně aksamitníky, patří mezi vděčné letničky, které krásně kvetou na slunci i v polostínu, ale daří se jim i na zastíněných místech. Vyhovuje jim střední zálivka a nevyžadují ani přihnojování. Jsou to ideální balkonové květiny do jakéhokoliv počasí. Zničit je dokáže až mráz.

2. Dvojzubec (Bidens aurea)

Naprosto nenáročná letnička, kterou najdete v obchodech často spíše pod z latiny převzatým názvem, bidens. Vytváří v truhlíku mírné převisy. Dvojzubec můžete pěstovat na plném slunci i v polostínu, kde však méně kvete. Vyžaduje střední zálivku a občasné odstranění odkvetlých květů.

3. Gazánie zářivá (Gazania splendens)

Gazánie se častěji pěstuje na záhonech v zahradě jako letnička s květy citlivými na sluneční svit. Otevírají se kolem desáté hodiny dopoledne a zavízají poměrně brzy, v pět odpoledne. Gazánie tedy vyžadují umístění na plném slunci, nevadí jim ani polední úpal a při pěstování v nádobách jen mírnou zálivku. Gazániím také prospívá občasné přihnojení.

4. Kopretina kapská (Osteospermum eclonis)

Tahle kráska má i jiná jména, například dvoutvárka, paprskovka nebo africká sedmikráska. Je to letnička, ale v místě svého původu, na jihu Afriky roste jako trvalka. Dopřejte jí mírnou zálivku, nesnáší přemokření a běžnou zeminu pro balkonovky nebo ještě lépe substrát pro surfinie. V zatažených dnech bývají i květy této kopretiny zavřené.

5. Kopretina pařížská (Argyranthemum frutescens)

Na slunečném stanovišti, ale klidně i v polostínu můžete pěstovat kopretinu pařížskou. Jedná se o nenáročnou balkonovou rostlinu, která vyžaduje střední zálivku. Pro prodloužení doby květu i pro krásu pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Pak se z této kopretiny budete těšit po celé léto a na zimu ji můžete přenést do interiéru, Jedná se totiž o nemrazuvzdornou trvalku.

6. Krásnoočko (Coreopsis)

Krásnoočka jsou typické rostliny pro volné letničkové i trvalkové záhony, ale můžete je pěstovat i na balkoně v květináči. Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis) se pěstuje jako letnička a stejně tak jeho příbuzné krásnoočko dvoubarevné (Coreopsis tinctoria). Jako trvalku můžete pěstovat krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata). Krásnoočka vyžadují hodně slunce a stačí jim jen malé množství vláhy.

7. Slunečnice roční (Helianthus annuus)

Slunečnice roční je známá svým vysokým vzrůstem, ale na trhu najdete i nízké kultivary, které budou spokojené i v květináči, například zakrslá slunečnice Suntastic F1. Slunečnice milují slunce, ve stínu by se jim nedařilo a spokojí se s mírnou zálivkou.

8. Vitálka poléhavá neboli plazivá (Sanvitalia procumbens)

Květy, které vypadají jako zmenšeniny slunečnic, vás potěší vitálka. Jedná se skutečně o neuvěřitelně vitální rostlinku, která dobře snáší umístění na slunci i v polostínu. Vitálka dokáže i přezimovat, na světle a při teplotě okolo 10 °C. Na jaře pak bude vyžadovat zastřižení výhonů asi na jednu třetinu délky.

Zdroj: Autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada