Využití na tisíc způsobů včetně výroby svíček
Všichni známe slunečnicový olej a semínka. Kromě toho, že semínka výborně chutnají, obsahují spoustu bílkovin, vitaminů a zdraví prospěšných prvků včetně karotenu. Podporují správnou činnost mozku i trávení. Slunečnicový olej se využívá nejen v kuchyni, ale i pro výrobu masážních olejů, mastí, krémů, ošetřování ran nebo například ke konzervaci.
V posledních letech se také na trhu stále častěji objevují svíčky vyrobené ze slunečnicového vosku. Takové lze vyrobit pouze do skla či jiného obalu, protože vosk taje při nižších teplotách, a neudrží tak pevný tvar. Roztavený vosk se dá použít i pro masáž.
Žlutá barva pozitivně ovlivňuje naši mysl, při pohledu na žlutou je svět rázem veselejší a nabíjí nás energií stejně jako slunce. Krásu veselých žlutých květů slunečnic můžeme obdivovat i na našich záhonech nebo v květináčích. Vedle známých žlutých se pěstují žíhané, načervenalé, až téměř rudé či čokoládové. Stačí jen nasbírat semena či zakoupit, možná budete překvapení, kolik druhů semen je na trhu k dostání.
Slunečnicová semínka mají příznivý účinek nejen na činnost mozku a jsou úžasným a zdravým zpestřením salátů.
Dobře vyberte semena, na okrasné slunečnice ptáci nepřiletí
Kromě barvy květů a výšky rostliny řešíme i způsob růstu nebo tvar květů. Na jedné rostlině může vykvést i více květů, ač známe spíše slunečnice s jedním velkým květem bez postranních větviček. Pro ptáky se hodí zejména květy s velkým úborem (středem květu), kde dozrává mnohem více semen. Výška slunečnic bývá 30 centimetrů, ale i 4 metry v závislosti na vybraných semenech.
Čistě okrasné slunečnice mívají semena velmi drobná a malý úbor. Semena vyséváme od dubna do června, slunečnice se snadno vysemení a v dalším roce opět sama vyroste. Okolí rostliny nebo okolí ptačí budky, kam jsme semena sypali, můžeme na podzim prohrábnout nebo jemně zrýt, aby měla popadaná semena prostor, kam zapadnout, je-li půda kolem pevná a tvrdá.
Slunečnice se ve skutečnosti otáčí za sluncem pouze ve fázi poupat, vyzrálé květy zůstávají natočené na východ.
Pro kytici brzy ráno
Ač slunečnice sluneční svit milují, je dobré vyhnout se řezu za horka a plného slunce. Nejlepší je s nůžkami vyrazit brzy ráno, kdy se ještě květy plně nerozvinuly a drží si ranní svěžest. Tím si zajistíme delší výdrž ve váze, jinak květy zbytečně rychle vadnou.
Ze stonku odstraníme nepotřebné listy a vodu ideálně udržujeme studenou. Pro lepší příjem vláhy zastřihujeme uvadající stonky. Pozor na znečištění povrchů velkým množstvím pylu.
Slunečnice zaplaví každý interiér světlem a sluncem, nádherná je kytice ze samostatných slunečnic, ale i v kombinaci s jinými květinami. Červená, například šípky, přinese domů teplo, bílá, například heřmánek, přinese světlo a život, s modrou, například eustoma, vypadá netradičně a svěže.
Tak jako slunečnice každým dnem, otáčí se za sluncem
Heliotropismus, tak se říká schopnosti květů otáčet se za světlem. Ve skutečnosti se však květy slunečnic po celou dobu za sluncem neotáčí. Aby zachytily co nejvíce slunečních paprsků, otáčí se za sluncem poupata a listy. Ve chvíli, kdy květy vykvetou, přestanou se otáčet a zůstanou natočené směrem na východ.
Další zajímavosti, které vás možná překvapí
Nejvyšší slunečnici, která byla dokonce zaznamenána do Guinnessovy knihy rekordů vypěstoval Hans-Peter Schiffer v Německu, v roce 2014 a jeho slunečnicový rekord se drží dodnes. Měřila neuvěřitelných 9,17 m.
Slunečnice symbolizují věrnost a dlouhověkost. Proto se dávají jako symbolická květina ke třetímu výročí sňatku, protože stejně jako manželství ve třetím roce spoléhá na kvalitní stonek, který vytvoří pevný základ a okvětní lístky, které naopak dělají slunečnici krásnou, energickou a vášnivou.
Vědci zjistili, že slunečnice jsou schopné absorbovat nebezpečné záření ze svého okolí. Díky tomu byly vysazeny miliony slunečnic do širokého okolí tragédie v Černobylu a Fukušimě, aby pomohly čistit znečištěné ovzduší.
Zdroje: www.kytice-expres.cz, www.envic.cz, www.flora-online.cz