Půvabná drobnokvětá, silně aromatická rostlinka, vysoká asi 20-40 cm, afrikán mexický, zatím na své objevení širokou zahrádkářskou veřejností i mistry kuchařského umění teprve čeká, ale vzhledem k šíři jejího uplatnění se určitě brzy dočká. Pěstuje se stejně snadno jako její mnohem známější příbuzní, afrikán rozkladitý či afrikán vzpřímený, jen má mnohem menší a méně dekorativní květy, které však na rostlinách vykvétají v obrovském množství.
Afrikán mexický (Tagetes lucida)
Tento druh afrikánu můžete znát i pod několika dalšími názvy, například afrikán či aksamitník vonný, Mexický tarragon nebo Yahutli, ale semínka u nás nejčastěji zakoupíte v sáčku, označeném jako aksamitník mexický. Všechny tyto názvy náleží rostlině, která pochází z Mexika, kde bývala využívána k šamanským rituálům, pro získání vizí. Staří Aztékové sušené listy této rostliny kouřili. Afrikán mexický má relaxační vliv na tělo i mysl, ale vždy záleží na způsobu podání a na množství užité drogy. Ve vyšších dávkách totiž působí jako halucinogen. Slabší odvar má příznivý vliv na bolesti hlavy a břicha, zklidňuje žaludek, působí i jako první pomoc po prohýřené noci. Odvar z afrikánu mexického můžete také přidávat do koupele, kde pomáhá při revmatických onemocněních.
Afrikán mexický v kuchyni
Pěstuje se i jako kuchyňská bylinka s jemně nasládlou, anýzovou příchutí. S mírným zavadnutím listů rostlina získává intenzivnější vůni. Jedlé jsou listy i květy. Listy můžete využít nasekané do omáček, dresingů, dipů, polévek i pomazánek, hodí se ke grilovanému masu i zelenině. Květy zase krásně ozdobí hotové pokrmy.
Jak pěstovat afrikán mexický
V teplejších oblastech Moravy nebo v Polabí se afrikán mexický může pěstovat jako trvalka, i když spíše krátkověkého charakteru, ve vyšších polohách raději jako letnička. Nikdy však jako rostlina stálezelená. Na podzim nadzemní část odumře a na jaře z kořenů opět vyrazí.
Tuto trvalku můžete velmi snadno pěstovat z přímého výsevu, od dubna do června. Semena nasypte na povrch substrátu a zakryjte slabou vrstvou jemného substrátu. Mladé rostlinky vysaďte asi 20 cm od sebe na slunné či polostinné stanoviště. Vyžadují pravidelnou zálivku i občasné přihnojení.
Afrikán mexický se pěstuje velmi snadno v nádobách i na záhonech, kde také působí jako rostlinolékař, pomůže vám tedy s bojem proti škůdcům, ale působí odpudivě i na komáry a mouchy.
Zdroj:www.zivebylinky.cz; www.living.iprima.cz; www.lunzo.cz