Trápí vás bolesti hlavy? Třeba právě vám pomůže nenáročná trvalka migrénovník. Při dodržení pár zásad poroste v květináči i na zahradě

Co je migrénovník zač

Jedná se o nenáročnou trvalku pocházející z Afriky. V e-shopech ji najdete pod českým názvem migrénovník nebo latinským Iboza species. Vyznačuje se dužnatými drobnými listy a silnou příjemnou vůní (voní po mátě, meduňce, růžích a kadidlu). I když bude milovat letnění venku, není mrazuvzdorná a na zimu ji určitě schovejte domů, případně ji celoročně pěstujte v květináči na parapetu.

Angínovník: záchrana na bolavý krk. Můžete ho mít doma i na zahradě

www.nkz.cz

Kde se bude migrénovníku líbit

Rostlina miluje světlo a teplo. Je jedno, jestli ji budete pěstovat jako solitér nebo ji využijete jako součást truhlíků, důležité je dlouhodobě ji nepřemokřovat, podobně jako rýmovník. Ideálním stanovištěm je přes zimu jižní nebo západní okno, v létě ji beze strachu vystrčte ven nebo rovnou zasaďte do bylinkového záhonu. Na zimu ji ale nezapomeňte schovat, mrazy by nepřežila.

Pěstování zvládnou i začátečníci. Pokud dodržíte zásadu světlého místa a umírněné zálivky, bujně poroste, pravidelné zaštipování podpoří rozvětvení a občasný radikální sestřih jí prospěje. Až se rozhodnete, že je načase ji rozmnožit (mimochodem sazenička migrénovníku může být skvělým vánočním dárkem), stačí kousek větvičky odstřihnout, nechat zakořenit ve sklenici s vodou a zasadit do univerzálního substrátu.

Nenáročná pokojovka, kterou snadno namnožíte
Info ikona

Pokojové rostliny: ideální kolegové pro práci v kanceláři i z domova

www.nkz.cz

Na co a jak migrénovník pomáhá

Ve své domovině byl migrénovník po staletí využíván v lidovém léčitelství nejen na úlevu od bolestí hlavy, ale také na respirační onemocnění, žaludeční nevolnosti i na podporu imunity. U nás ho nejčastěji využíváme právě na bolavou hlavu, a to hned několika způsoby:

  1. Inhalace - utrhněte si pár lístků, v papírovém kapesníku je rozemněte a dýchejte. Silné aroma působí jako rychlá pomoc při bolesti hlavy, inhalovat ho můžete i při nastupujících respiračních onemocněních. Čím déle si voňavou esenci užijete, tím účinnější bude.

  2. Aplikace šťávy - několik lístků v hmoždíři rozdrťte a šťávou si pomazávejte spánky a zadní stranu krku. 

  3. Mast - domácí mast z migrénovníku si vyrobíte velmi jednodušše. Stačí rozpustit 100 g sádla, bambuckého másla nebo kokosového oleje (s ním bude mast vonět i po kokosu), přídat hrst migrénovníkových listů (neoplachujte je, voda by způsobila plesnivění masti) a 2 minuty povařit. Pak směs odstavte, nechte v chladu stuhnout do druhého dne a následně opět rozehřejte a přeceďte do sklenice. Mast můžete nosit stále u sebe a mazat na spánky nebo zadní stranu krku kdykoliv bude potřeba.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada