Pažitka, petržel, ale také středozemní druhy bylinek, jako šalvěj nebo tymián, budou ve společnosti kvetoucích pomněnek nebo třeba violek vypadat úžasně, a zároveň jimi budete moci ochutit řadu jídel. Ale ani pomněnky a violky nemusejí být jen na okrasu – jejich drobné květy poslouží k dozdobení salátů.
Některé bylinky si můžete vysít, jiné je lepší koupit
Rozmarýnu, saturejku a santolínu je nejsnadnější koupit jako předpěstované sazenice, některé bylinky si však můžete snadno vysít sami – například petržel a pažitku.
Výsev se vyplatí, pokud máte rádi neobvyklé druhy, jako je brukev sítinovitá a šťovík krvavý, nebo zvláštní odrůdy bazalky, které nejsou tak snadno k dostání na trhu ani v zahradnictvích. Na jaře si bylinky předpěstujte doma, protože až do poloviny května mohou přijít noční mrazy. Pokud bude při pravidelné sklizni nutné rostliny později doplnit, už můžete sít venku.
Bylinky potřebují jen slunce a propustnou půdu
Většina bylinek má podobné nároky, takže je lze dobře kombinovat. Všechny potřebují slunce a s výjimkou potočnice lékařské nemá žádná z nich ráda „mokré nohy“. Ovšem v květináči je nutné je zalévat mnohem častěji než v záhonu, protože substrát v něm rychle vysychá. To platí i pro mediteránní druhy, které jsou jinak naprosto nenáročné. Půda by měla být propustná, aby přebytečná voda mohla odtékat, a bylinkám také více prospívá zemina chudá na živiny.
Rostliny sázejte jednotlivě nebo do jedné nádoby
Rostliny kombinujte a seskupujte v samostatných květináčích, nebo je rovnou sázejte dohromady. Počítejte však s větší nádobou nebo třeba s proutěným košem. Dobrou kombinací je třeba tymián, kerblík, smil italský, pažitka, šalvěj, heřmánek nebo dobromysl, které rozzáří fialovo-žlutá violka ostruhatá.
Vybranou nádobu vyplňte zčásti zeminou. Košík předtím vystelte fólií, kterou na několika místech proděravte kvůli odtoku vody. Rostliny vysazujte od středu, kam umístěte violku, a pak postupujte po obvodu nádoby. Nakonec mezi bylinky dosypte chybějící zeminu, půdu u každé rostliny dostatečně přimáčkněte a vše zalijte. Hrozí-li zjara ještě noční mrazíky, zakryjte večer výsadbu netkanou textilií.
Okrasné rostliny po odkvětu nahraďte jinými
Jakmile se jaro přiblíží k závěru a pomněnky nebo violky odkvetou, lze je jednoduše vyměnit za dlouho kvetoucí letničky. Například meruňkově zbarvená minipetúnie najde místo vedle pestrolisté šalvěje ’Tricolor’ a tmavě červený muškát se bude cítit dobře vedle tymiánu a saturejky, zatímco pažitka najde nového partnera v modré šalvěji pomoučené.