Na slimáky a plzáky vyrazte s motykou nebo rycími vidlemi. Pokud nyní nezasáhnete vy, zasáhnou vaši zeleninu příští rok oni

 

Plzáci a slimáci mají stále ještě svoji sezonu

Také na konci srpna je na záhonech stále dost zeleniny, kterou mohou slimáci a plzáci okusovat. V ohrožení jejich ožerem je pozdní brukvovitá, kořenová, ale i listová zelenina. A pokud jste ještě nesklidili brambory, můžete tyto škůdce objevit v brázdách. Vypasení a spokojení plži se válí na jednom místě. Nemusí za potravou migrovat, protože v bramborovém záhonu s dostatkem potravy je jim pohodlně a dobře. Vy však budete mít při sklizni vztek, až zjistíte, že pěkné a velké hlízy brambor mají vykousané díry. Kdo někdy našel plzáky v brázdách svých brambor, jistě ví, o čem píšeme! Likvidace dospělých plžů je velice důležitá po celou sezónu výskytu, ale nesmíte zapomenout na ještě jednu důležitou věc, jinak se jich nikdy nezbavíte.

 

Plži kladou vajíčka i koncem léta

Přemnožení plži mají ve vaší zahradě vše, co potřebují. Potravu, úkryt a dostatek partnerů k páření. V pozdním létě stále kladou vajíčka. Nepodceňte jejich výskyt, nebo se v další vegetační sezoně dočkáte vyložené plží kalamity. Plzáci a slimáci jsou totiž hermafrodité. To znamená, že každý jedinec po spáření dokáže naklást vejce. Slimák nebo plzák zvládne naklást  dokonce kolem 400 kusů. To je docela dost velký početní argument na jejich likvidaci.

 

Jak likvidovat vajíčka plžů

Nečekejte, že vám prozradíme závratnou metodu. Prostě vyrazte na vejce s lopatkou a kyblíkem. Důležité je, abyste věděli, jak jejich vajíčka vypadají. Většinou se jedná o shluky (cca 20-50 ks) bíložluté barvy velikosti větší špendlíkové hlavičky a kulatého tvaru. Vajíčka podeberte i s trochou zeminy na lopatku a dejte do kyblíku. Jejich likvidace je pak jednoduchá, zalejte je horkou vodou. Chováte-li slepice, udělejte jim radost a vysypejte vejce plžů do jejich výběhu. Věřte, že vám budou vděčné.

 

Kde hledat vejce

Abyste byli úspěšní při hledání plžích vajec, je dobré vědět, kam si pro ně máte jít. Plži vejce kladou tam, kde jsou chráněná před sluncem, světlem, predátory a ve vlhkém prostředí. Hledejte je tedy pod kusy dřev nebo nadzvedněte uvolněné kameny. Oblíbená místa mají pod sudy s vodou a jejich skrýše najdete také v půdě. Umí si vyhrabat díry, které „vystelou“ slizem – mucinem a kam nakladou vejce. Obzvláště po sklizni zeleniny se jim naskytnou skvělé skrýše v půdě. Aby toho nebylo málo, musíte ohledání míst udělat několikrát po sobě v rozmezí několika dnů.  Plzáci se na stejná místa rádi vrací a znovu tam kladou další vejce.

 

Jak likvidovat z půdy vejce slimáků a plzáků

Hledat a zlikvidovat vejce slimáků a plzáků v půdě jen pouhým ohledáním a s lopatkou v ruce je velmi pracné a skoro nemožné. A to vás vážně nechceme podcenit. Vyrazte na vajíčka raději s motykou, rycími vidlemi a u větších záhonů nastartujte rotavátor (máte-li). Půdu nakypřete a tím odhalíte ložiska vajec, která se dostanou na povrch. Slunce je vysuší, ptáci a malí obratlovci si na nich pochutnají.

Letošní podzimní úrodu sběrem vajec plžů sice nezachráníte, ale věřte, že uděláte hodně pro to, abyste si takto ochránili úrodu příští. Máte pocit, že je to namáhavé a možná i zbytečné? Tak taková vaše rezignace bude plžům náramně vyhovovat. Dostanou větší šanci na život!  V příštím roce se pak s velkou žravou chutí pustí do vaší zeleninové úrody. Ale i pro vás, skeptiky, máme radu. Držte alespoň palce, aby byla tuhá zima, která by mohla plže a jejich vajíčka zlikvidovat.

Náš tip:

Slimákům a plzákům se velmi líbí v mulči z kůry. Pokud tento způsob mulčování na zahradě používáte, pravidelně jej rozhrabujte. Vejce plžů tam určitě najdete. Slunce a ptáci už se o ně postarají.

Zdroje: autorský text

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada