Kukla zavíječe bývá přilepená k listu či větvičce, díky kukle přečkává zavíječ zimu, aby na jaře mohl opět zaútočit
Zavíječ zimostrázový jako nevítaná celebrita
Zavíječ zimostrázový je druh motýla, který se u nás stal nevítanou celebritou někdy v roce 2016, kdy postupně likvidoval jeden keř zimostrázu za druhým. Tenkrát, v době jeho populační exploze, ještě bohužel nebyla žádná účinná ochrana a tento škůdce tak zlikvidoval keře i v zoologických, botanických či zámeckých zahradách. Naštěstí, tato doba, kdy jsme se neuměli bránit, respektive nebyl k dispozici vhodný přípravek, je pryč a dnes již víme, co na zavíječe spolehlivě účinkuje.
Čím přesně zavíječ škodí a proč musíme být opatrní už při nákupu keře
Zavíječ je docela fotogenický motýlek a dospělec sám žádné škody nenapáchá. Škodí především jeho housenky, které konzumují čerstvé letorosty a listy buxusu, ale i brslenů, a to až na silnější větve. Jakmile se proti nim nezasáhne včas, zlikvidují celý keř, který už nezachráníte a často si jich všimnete až ve chvíli, kdy je pozdě. Velmi opatrní na výskyt housenek musíte být již v zahradnictví, kde si keře kupujete, protože velmi často si zavíječe přinesete domů s nově zakoupeným buxusem. Chcete-li si tedy zakoupit buxus, ještě v zahradnictví rozhrňte keř až k jeho kosterním větvím a pečlivě zkontrolujte, zda se zde housenky nevyskytují.
Jak poznám, že mám na zimostrázu zavíječe?
Na první pohled a v počátku napadení na buxusu nic nepoznáte, protože housenky řádí uvnitř keře. Je proto velmi důležité, abyste u těchto keřů prováděli pravidelnou a pečlivou kontrolu. Housenky se prozradí nejen žírem listů, ale hlavně po nich zůstává trus a zámotky, takové pavučinky. Nakousané listy pak schnou a odumřou. Máte-li zdravé buxusy, na jaře mají svěže zelenou barvu, kdežto napadené jsou tmavší a blíže k létu uvadají. Housenky jsou světle zelené (abyste je hned tak na listech nenašli), řídce ochlupené a na hřbetě mají černé pruhy, černá je i hlava. Housenky jsou velké asi 3-4 cm, takže okem jsou velmi dobře patrné. Jakmile je objevíte, začnou se rychle hýbat a snaží se zalézt někam do bezpečí.
Jak lze zimostráz chránit: naštěstí už máme účinnou zbraň
I v tomto případě je důležitá prevence, takže je nutná pravidelná kontrola keřů. Jakmile objevíte první housenky, můžete je sice ručně sesbírat přímo z keře, ale vždy na nějakou zapomenete. Z toho důvodu mohu z vlastní zkušenosti doporučit přípravek Lepinox, který obsahuje dravou bakterii, která se o housenky již postará. Jakmile přípravek na keře aplikujete, housenky přestávají žrát a do tří dnů uhynou. Dobrou zprávou je, že tento přípravek a potažmo i housenky, které ho pozřou, není nebezpečný ani pro životní prostředí, ani pro ptactvo, takže se nemusíte bát, že pokud housenku, otrávenou tímto přípravkem, sezobne sýkora, nic se jí nestane a na housence si i tak pochutná.
Ani v zimě vám zavíječ nedá pokoj: pouze vyčkává na svoji šanci
U zavíječe nikdy neusněte na vavřínech, tento škůdce vám nedá pokoj dokonce ani v zimě. Projděte tedy všechny keře zimostrázu i brslenu na své zahradě a zkontrolujte, zda uvnitř keře se nenachází kukly zavíječe, díky kterým přečkává zimu a čeká na vykuklení na jaře, kdy ihned zaútočí na keře. Kukly bývají přilepené k listům, obalené často zámotkem (pavučinkou) a hůře viditelné, zelenohnědé či hnědé barvy. Pokud kukly objevíte, bez slitování je zlikvidujte. Jen díky pravidelné kontrole zůstanou keře zimostrázu zdravé a budou vám dělat radost každý rok.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.