Chraňte své buxusy, než bude pozdě: Zavíječ právě teď útočí a dokáže napáchat velké škody

Zavíječ zimostrázový je invazivní hmyz, jenž se do střední Evropy dostal začátkem 21. století. V České republice se jeho populace kolem roku 2016 explozivně rozšířila. Ačkoliv je to docela fotogenický „motýlek“, nenechte se oklamat jeho zjevem. Jeho larvy totiž zvládnou požerem zlikvidovat celý keř. Zavíječ napadá také brsleny (Euonymus) nebo cesmíny (Ilex), nicméně jeho oblíbenou rostlinou zůstává stále zimostráz.

Již při nákupu keř zkontrolujte, zda není napaden zavíječem

Pokud keře pravidelně nekontrolujete, stane se velmi snadno, že napadení přehlédnete a zjistíte to až ve chvíli, kdy je na jakoukoliv ochranu pozdě. Larvy totiž začínají s žírem uvnitř keře, takže při kontrole, zda se vám zavíječ neusadil na tom vašem zimostrázu, musíte odhrnout větve a podívat se dovnitř keře. Přítomnost zeleně zbarvených housenek prozradí nejen ožrané listy, ale také jejich trus a pavučinky tzv. zápředky.

Pokud dojde k přemnožení housenek na buxusu, je znatelný také nepříjemný zápach

Napadený a nemocný zimostráz: nejde-li zachránit, vysaďte odolnější náhradu

www.nkz.cz

Jakmile tedy najdete pouze jednu housenku (počítejte s tím, že má někde poblíž sourozence), doporučuji biologický přípravek Lepinox Plus, který obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis a ta si s tímto škůdcem již poradí. Výhodou je, že tento přípravek je biologický a neublíží užitečnému hmyzu, posléze ani ptákům, kteří by tento hmyz sezobli.

Motýl žije pouze 8 dnů, ale dokáže napáchat velké škody

Přípravek Lepinox Plus se aplikuje na list. Housenka zavíječe přestane zhruba do deseti minut žrát, už neškodí a do dvou dnů uhyne. Přípravek lze aplikovat i preventivně, i když žádné housenky neobjevíte. K odchytu dospělců – motýlů, použijte lepové desky. Zajímavostí je, že motýl žije kolem 8 dnů a je aktivní zhruba od dubna do října.

Výskyt zavíječe kontrolujte i v zimě

Poslední generace housenek zavíječe přezimuje v keřích zimostrázu a na jaře se zakuklí. Z kukel se zhruba po týdnu líhnou motýli a ti pak po několika dnech odkládají vajíčka do keřů. Tento cyklus se během roku opakuje dvakrát v teplejších krajích i třikrát. Proto je důležité, hned na jaře zkontrolovat všechny keře zimostrázu, zda na nich nepřezimují housenky.

Motýl zavíječe zimostrázového
Info ikona

Motýl zavíječe zimostrázového vypadá celkem neškodně.

Foto: Shutterstock

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada