Pidi housenka dokáže zlikvidovat habry i jiné dřeviny: Na nic nečekejte a odstraňte z porostu její hnízda, jinak o dřeviny přijdete

Škůdce na habrech: Jak ho zlikvidovat?

Jestliže někde v přírodě uvidíte píďalku, možná vám tento hmyz přijde jako komický, především její pohyb, při kterém dělá tzv. „kočičí hřbet“ je docela úsměvný. Humor vás však přejde ve chvíli, kdy vám tato housenka zlikviduje nějakou dřevinu, často habry. Píďalka podzimní získala své druhové jméno z toho důvodu, že na podzim se líhnou nenápadní motýli.

Teď, v dubnu, se z vajíček nakladených na kůře dřevin líhnou její housenky, které okusují pupeny a listy okrasných dřevin – často habrů. Máte-li tedy na zahradě živý plot právě z tohoto listnáče, mějte oči na stopkách.

Chraňte své buxusy, než bude pozdě: Zavíječ právě teď útočí a dokáže napáchat velké škody

www.nkz.cz

Jak poznám, že mám na keři píďalku?

To, že na habrech, případně jiných dřevinách, řádí píďalka, poznáte velmi snadno. Objevíte totiž okousané listy, často až na střední žilku. Housenky píďalek dorůstají velikosti do 2–3 cm a jejich invaze může být značná, především díky tomu, že je snadno přenáší vítr a ony se tak dostanou i na stromy v okolí. Je tedy důležité včas objevit hnízda píďalky a ta zlikvidovat. Na začátku června se housenky píďalek stěhují do půdy, kde se zakuklí a od října se začnou objevovat motýli.

Obaleč je obávaný škůdce nejen švestek: 3 metody, jak na obaleče vyzrát

www.nkz.cz

Poznáte píďalku?

Ne každá housenka, kterou na zahradě najdete, je právě píďalka.Housenky píďalky jsou po vylíhnutí nejprve šedivé a později mění barvu na zelenou se žlutobílými podélnými proužky. Larvy mají v přední části těla tři páry hrudních nožek, na zadní části jeden pár panožek a jeden pár pošinek. Díky tomu mohou vykonávat typický „píďalkovitý“ pohyb.

Dospělý motýl není škodlivý a je zajímavé, že se liší samec od samice. Sameček píďalky má světle hnědá křídla s tmavou kresbou, kdežto samička má křídla zakrnělá a je pouze hnědá. Kvůli tomu samičky nemohou létat, a proto vylézají po kmenu stromu do koruny, kde na výhony nakladou oranžovočervená vajíčka. Zde, v koruně, je oplodní okřídlení samečci.

Tento invazivní škůdce vám zlikviduje brsleny: neriskujte a jděte je raději rychle zkontrolovat, ať je ještě zachráníte

www.nkz.cz

Tohle je ta nejlepší ochrana proti píďalce

Dostáváme se tedy k tomu nejdůležitějšímu: jak se píďalky zbavit? Mohli byste samozřejmě housenky sbírat ručně, ale to je poměrně zdlouhavá, a ne tak účinná práce. První variantou je aplikace insekticidů, například přípravek Calypso 480 SC. Máme-li dřevinu hodně napadenou, doporučuje se biologický přípravek na bázi užitečných bakterií druhu Bacillus thuringiensis známý pod názvem Biobit WP. Pro aplikaci přípravků je důležitá teplota minimálně 15 °C. Na začátku října se pak na kmeny instalují lepové pásy pro zachycení samiček.

Píďalka je sice někdy komická, ale humor vás brzo přejde...

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada