„Každá zahrada by měla mít svou duši,“ říká Veronika Turková, která svou vášeň pro navrhování a tvorbu zahrad uplatnila i při realizaci své zahrady

Vcházím do zahrady a nelze přehlédnout záhon levandulí. Zaměřuji objektivem na levandule, protože bez fotografie pro vás, čtenáře, by to prostě nešlo. Veronika na mě čeká s úsměvem na lavičce ve své milované zahradě. Přisedám si k ní a ptám se na její cestu k vášni pro zahradničení, jak se jí podařilo zahradu zrealizovat, jaký byl její plán a postup realizace.

Veroniko, jste majitelkou Penzionu na Faře, o který se také staráte, což jsou nemalé starosti a zodpovědnost. Stíháte toho mnoho a potrpíte si také na tom, abyste zvládla i péči o zahradu. Co vás přivedlo k zahradničení a kdy se zahrady pro Vás staly zálibou a vášní?

Od dětství jsem pracovala na zahradě, k čemuž mě vedla moje maminka. Dodnes zahradničíme společně. Na jaře maminka s láskou pěstuje sazenice, které poté daruje mně i ostatním členům rodiny. Příležitosti k navrhování zahrad se mi naskytly už v mládí. Jedna z nich se uskutečnila, když mi bylo dvaadvacet let a já pracovala v Německu. Majitelé domu, u kterých jsem bydlela, začínali s realizací své zahrady. Radila jsem jim, co a jak bych udělala, a nakonec mi dali důvěru, abych návrh zahrady dopracovala a podílela se na realizaci. Velmi mě to bavilo a získala jsem také mnoho nových zkušeností. Jak ráda říkám: „Co se v mládí naučíš, ve stáří zrealizuješ.“

Realizace vlastní zahrady byla splněným snem

Který z vašich projektů byl nejúspěšnější a přinesl vám spokojenost a nejvíce splnil vaše představy?

Je těžké říct jednoznačně, který projekt je nejúspěšnější, protože každý má svůj požadavek a návrh. Výsledkem každého projektu má být, spokojenost těch, kteří zahradu užívají. V podstatě mi přináší radost každá zahrada, kterou jsem pomáhala realizovat a velmi mě to bavilo. Samozřejmě, realizace naší zahrady byla mým splněným snem. Výhodou tohoto projektu bylo, že jsme dobře znali prostory a přesně věděli, jak je chceme využít.

Helena Vondráčková nás exkluzivně pozvala na návštěvu své zahrady: "Mám radost z každé krásné kytky, rozkvetlých keřů, dobrot, které si vypěstujeme”"

www.nkz.cz

Veroniko, pojďme se tedy zabývat projektem vaší zahrady. Můžete ho představit čtenářům tak, aby mohli čerpat inspiraci pro svou vlastní realizaci? Jak tedy začala realizace vašeho projektu?

Společně s přítelem Milanem, který vystudoval stavařinu, jsme realizaci naší zahrady začali důkladnou analýzou prostorů a plánováním. Zaměřili jsme se na to, jak zahradu co nejlépe přizpůsobit našim potřebám a požadavkům. Milanovy znalosti nám pomohly lépe pochopit technické potřeby projektu, což bylo klíčové pro správné rozvržení prostoru, například pro jezírko.

Při plánování zahrady vždy berte v potaz několik klíčových faktorů

Můžete prosím, Veroniko, uvést fáze projektu v bodech, které budou návodem a inspirací pro naše čtenáře?

Ráda se podělím o návod a fáze realizace naší zahrady. Nicméně bych chtěla zdůraznit, že čtenáři by měli vždy brát v potaz několik klíčových faktorů. Je důležité myslet na to, jak velké máte prostory, jaká je kvalita půdy a jaké jsou klimatické podmínky v oblasti, ve které se zahrada nachází. Také je nutné zvážit, zda se o zahradu má kdo pravidelně starat, nebo jestli byste ji chtěli udělat co nejvíce bezúdržbovou, a další aspekty, které mohou ovlivnit, jak se vaší zahradě bude dařit.

Návod na realizaci zahrady

Nejjednodušší způsob je použít tužku a papír. Na mřížkový papír si udělat základní návrh zahrady, kde si načrtnete rozmístění jednotlivých zón a prvků. Další možností je využití aplikací a různých nástrojů. Veškeré poznatky z analýzy zahrady a nápady si poznamenávejte.

Analýza prostoru:

  • Změřte plochu zahrady a zmapujte její charakteristiky, jako je sluneční svit, stíny a terén.
  • Zvažte, jaké jsou vaše cíle a potřeby. Zamyslete se nad tím, co byste chtěli v zahradě mít (např. odpočinkovou zónu, záhonky na bylinky, jezírko a další).

Plánování:

  • Vytvořte základní návrh zahrady, kde vyznačíte jednotlivé zóny a jejich funkce.
  • Zahrňte do plánu i technické aspekty, jako je drenáž, zavlažování a umístění jezírka.

Rozpočet:

  • Připravte si rozpočet, který zahrnuje náklady na rostliny, materiály, nářadí a případné odborné práce. Přibližné ceny si jednoduše zjistíte na e-shopech zaměřené na produkty a služby pro realizace zahrad.
  • Určitě si udělejte rezervu na neočekávané výdaje, které mohou během realizace nastat.

Výběr rostlin a materiálů:

  • Zvolte rostliny, které odpovídají klimatu, půdě a slunečním podmínkám zahrady.
  • Vyberte materiály pro cesty, oplocení a další prvky, které se hodí k celkovému vzhledu zahrady.

Realizace:

  • Postupujte krok za krokem podle plánu. Začněte od největších prvků (např. jezírka, terasy) a pokračujte k menším (např. záhony, dekorace).
  • Pokud nemáte zahradní techniku jako je bagr, traktor, poohlédněte se v okolí, kdo tyto služby poskytuje.

Údržba:

  • Připravte si předem plán údržby a určete, kdo se na pravidelné údržbě bude podílet (zalévání, hnojení, prořezávání, pletí, údržba jezírka, odklizení listí, a další).

Inspirace a přizpůsobení:

  • Nebojte se inspirovat se od jiných zahrad nebo magazínu Naše krásná zahrada
  • Pokud se ukáže, že něco nefunguje, nebojte se to změnit i konzultovat s odborníky.

Mgr. Jarmila Podhorná nás pozvala na návštěvu do svých voňavých bylinných zahrad

www.nkz.cz

Kouzelnou dominantou tohoto místa je Kostel svatého Josefa

Veroniko děkuji za návod, jak na realizaci zahrad a než se rozloučíme pojďte nás provést vaší krásnou zahradou, souhlasíte?

Ano, souhlasím a ráda čtenáře provedu celou zahradou. V části, ve které se nyní nacházíme, je dominantní prvek naší zahrady, a to jezírko s rybičkami. Je zde také jedna z našich laviček a další posezení pro více lidí. Toto místo máme s rodinou moc rádi, také zde často vídám naše hosty. Chodníky v zahradě jsou realizovány do kruhu, což považuji za velmi pozitivní. Když se procházím zahradou, vnímám další kouzelnou dominantu tohoto místa, a tou je Kostel svatého Josefa, který se nachází přímo před zahradou. Součástí zahrady je také dětské hřiště, které je navrženo tak, aby zapadlo do celého prostředí. Poslední část zahrady tvoří užitková zahrádka, kde pěstujeme mnoho druhů bylinek a zeleniny, které využíváme v naší kuchyni.

V užitkové části zahrady mě zaujal opravdu obří salát. Veroniko, jaký je to netradiční druh salátu?

Tento salát není netradičním druhem, vyrostl ze sazenice, které mi darovala maminka, vysvětluje Veronika.

Jaká používáte „hnojiva“ na salát a další rostliny v užitkové zahradě?

Veronika se usmívá, protože rozpoznala mé udivení nad obřím salátem. Ujistila mě, že salátu zřejmě prospěla pravidelná zálivka a hnojení lógrem z kávy. S oblibou používá v celé zahradě převážně přírodní hnojiva a zakládá si na tom, aby byla zahrada v souladu s přírodou. (Fotografii salátu naleznete v galerii fotek ze zahrady.)

Nelze přehlédnout, že v zahradě je mnoho levandulí, které jsou také součástí dekorací v interiéru. Používáte levandule a další květiny ze zahrady na tvorbu vlastních dekorací?

Ano, levandule a další květiny ze zahrady často používám na tvorbu vlastních dekorací. Mám ráda, když se přírodní prvky promítají do interiéru. Aranžmá si vytvářím sama, a to mi přináší radost. Použitím sušených květin dokážu vnést kousek přírody do interiéru penzionu i našeho domova.

Nádherná zahrada čtenářky Marie Jůdové, která proměnila svůj pozemek v oázu klidu a krásy

www.nkz.cz

Relaxace i práce na zahradě dávají smysl

Veroniko, děkuji vám za pozvání do vaší zahrady i čas, který jste věnovala tomuto rozhovoru pro čtenáře magazínu Naše krásná zahrada. Přeji vám i návštěvníkům vaší zahrady, aby vám přinášela radost a byla pro všechny místem relaxace a odpočinku. Chtěla byste na závěr našeho rozhovoru něco vzkázat našim čtenářům?

Čtenáři magazínu NKZ, přeji vám pevné zdraví a také, abyste si v této zvláštní době našli čas na přírodu i vaše zahrady. Relaxace i práce na zahradě dávají smysl. Zahrada nás za naši péči odmění krásou i svými plody.

Milí čtenáři, i já se s vámi loučím a přeji vám krásné podzimní dny. Těším se, až společně navštívíme další zajímavé zahrady, které potěší naše oči a budou také pro mnohé z nás inspirací.

Autor: Romana Prokopová
[email protected]

Zahrada čtenářky Veroniky Turkové v Dubenci
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada