Aranžmá z dýní a řezaných květin rozzáří každou domácnost a jeho výroba vás vyjde velmi levno.
V dnešním článku se budeme věnovat jednoduchému a přesto úchvatnému aranžmá, které je tvořeno sezónními květinami v nádobě vyrobené z vydlabané dýně. Samotná výroba je velmi jednoduchá a výsledek naplní váš domov bohatou podzimní vůní během několika málo minut. Zkuste své aranžmá umístit na přední okenní parapet nebo na stůl v jídelně a podzimní barvy dýní vám zaručeně rozzáří i ty nejchmurnější podzimní dny.
Pro jedno aranžmá budete potřebovat:
Malou až středně velkou dýni – vyberte si barvu a tvar, které se vám nejvíce líbí.
Zavařovací sklenici – vyberte si takovou, která se vám vejde do dutého ovoce.
Ostrý nůž – dýně se nejlépe se řeže s vroubkovaným ostřím.
Vodu z vodovodu
Květinovou výživu
Zahradnické nůžky
Výběr podzimních květin a listů – jiřiny, chryzantémy, šalvěje, hortenzie, růže, zápleváky, smil, cínie a světlice barvířská, z trav pak dochan a ozdobnice
Začínáme
Začněte aranžmá tím, že dýni jemně očistíte houbičkou, abyste odstranili veškeré zbytky špíny z pole. Potom vezměte obrácený půllitr nebo sklenici, umístěte je doprostřed nad stopku nahoře a označte čáru kolem okraje pomocí fixu s jemným hrotem. Je to bezpečnější než řezání přímo kolem okraje skla.
Po vyjmutí sklenice vyřízněte kruh ostrým nožem. Nůž rád sjede po hladkém povrchu dýně, proto pracujte s maximální opatrností. Po odříznutí „víka“ odstraňte z dýně dužinu a semena. Ideálním nástrojem na dužninu je obyčejná polévková lžíce. Pokud máte obzvlášť pěknou dýni a chtěli byste si příští rok zkusit vypěstovat vlastní, uložte si pár semínek. Můžete je usušit tak, že je na několik dní položíte na papírovou kuchyňskou utěrku, než je uložíte na chladné, suché a tmavé místo.
Při odkrajování "víka" dýně buďte opatrní, nůž po hladkém povrchu rád uklouzne. Po vydlabání můžete semena dýně vysušit a uchovat pro setbu v příštím roce.
Dýni řádně osuště, vyhnete se tak následné plísni
Z dýně se snažte se odstranit co nejvíce měkké dužiny a vnitřek osušte papírovou kuchyňskou utěrkou, abyste se vyhnuli pozdější plísni. Zasuňte sklenici do dýně a vyzkoušejte, jestli v dýni dobře „sedí“. Pokud sklenice nestojí rovně, nelekejte se. Na dno dýně dejte trochu písku nebo rýže a vytvořte pro sklenici pevný základ. Naplňte sklenici (ne dýni!) vodou a přidejte květinovou výživu, abyste prodloužili životnost řezaných květů.
Dekoraci začínáme zelení
Doporučuji začít s velkorysým množstvím listů, abyste vytvořili určitou podporu pro květiny, které přijdou později. Výborně fungují snítky rozmarýnu, eukalyptu nebo ruje vlasaté. Čtyři nebo pět větviček by mělo stačit. Ujistěte se, že jste odstranili všechny listy, které budou pod vodní hladinou, abyste zabránili kažení vody.
Dýňovou nádobu můžete také naplnit zeminou a vysázet do ní rozchodníky. V takovém případě umístěte aranžmá buď venku nebo v chladné místnosti.
A nyní můžete umístit květiny!
Před jejich použitím jim znovu seřízněte stonky, abyste obnovili nasákávací plochu květiny. Aranžmá začněte s „těžkými“ květy, které budou sedět na povrchu dýně, a postupně je doplňujte drobnějšími květy, které budete umísťovat do výšky. Celkový objem květinového aranžmá by měl mít podobnou velikost jako samotná dýně nebo o něco větší. Použijte tři nebo pět stejných květin - hotové aranžmá pak bude vypadat harmoničtěji. Při přidávání květin dýni průběžně otáčejte a kontrolujte, že z každé strany vypadá harmonicky.
Do aranžmá můžete použít i popínavé rostliny, které budou viset z aranžmá směrem dolů. Ideální liánou je např. přísavník, vinná réva, plamének apod.
Věříme, že si tvorbu dýňového aranžmá užijete a rozzáříte tak nejenom svou domácnost, ale díky nízkým nákladům můžete obdarovat svoje maminky, kamarádky nebo sousedky.