Co pěstovaly a vařily naše babičky? Křen ze zahrady a vejmrda na talíři jsou poklady, které vám budou chutnat a upevní zdraví

Křen selský (Armoracia rusticana)

Křen se pěstuje především pro svoje kořeny, ovšem v lidovém léčitelství se také často využívaly i listy. Jeho domovinou je jihovýchod Evropy a západ Asie. Časem se rozšířil téměř do celého světa. Dokáže vyrůst až do výšky 1,5 metru a mívá hroznovité bílé květenství.

 

Jak pěstovat křen

Křenu se bude dařit na slunném stanovišti s dobře propustnou a výživnou půdou. Je velice houževnatý a potřebuje mít kolem sebe dostatek místa, protože se jeho kořeny rychle šíří do okolí. Je velice dominantní až agresivní rostlinou. Pokud budete křen teprve vysazovat, musíte s touto vlastností počítat. Vyberte mu tedy kout zahrady, kde nebude ostatním rostlinám stínit a překážet. Křen zůstává na svém stanovišti mnoho let, protože je velice odolný a snáší i hluboké mrazy. Rozmnožuje se zjara nebo na podzim odkopkem kořenů. Křen se často vysazuje v blízkosti kompostů, ze kterých čerpá živiny.

 

Na co je zdravý křen

Kořeny křenu obsahují velké množství vitamínu C podporujícího naši imunitu, vláknina napomáhá správné funkci střev a žaludku, minerální látky vápník, křemík, draslík jsou důležité pro zdraví kostí, srdce a naše cévy. Silice, fytochemikálie a enzymy mají antioxidační účinky a jsou vysoce antibakteriální. Křen účinně rozpouští hlen. Je antiseptický, močopudný a protizánětlivý. Křen se v různých podobách používá v chřipkovém období a při nachlazení. Je ovšem při svém zpracování i velice dráždivý na oči a může způsobit i nepříjemné kožní projevy. Naše babičky křen často používaly na bolavé revmatické klouby.

 

Na co použít křen v kuchyni

Křen je po celém světě ceněný v gastronomii. Bývá často součástí chuťově výrazných omáček a dipů. Marinují se v něm masa, používá se do nakládané zeleniny, přidává se do smetanových omáček, pomazánek, hořčic apod. Skvěle doplňuje pečená masa, hodí se k rybám a ostatní zelenině. Například strouhaný křen s jablky připravovaly naše babičky běžně v zimním období na posílení imunity, ale i k domácí zabijačce.

 

Vejmrda je pochoutka z křene

Lidově se křenu s jablky říkávalo vejmrda. A jak se taková vejmrda připravuje? Zkuste si tuto pikantní pochoutku namíchat podle receptu našich babiček:  Očištěný křenový kořen a oloupané jablko nastrouhejte na jemném struhadle. Přidejte dle chuti cukr, citronovou šťávu nebo ocet a promíchejte. Podávejte s uzeným, pečeným nebo vařeným masem. Určitě vám bude chutnat, a ještě posílíte svoje zdraví. Když si vejmrdu připravíte do zásoby, v chladničce vydrží i dva týdny.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99en, https://medicina.cz/clanky/2276/34/Kren-selsky/

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada